Sevda Güneş

Ömürden bir yıl daha gitti

31.12.2013 Sevda Güneş

Göz açıp kapayana kadar koskoca bir yıl geldi geçti. Kimi zaman sevindik, kimi zaman üzüldük, kah eğlendik, kah ağladık. Acı kayıplar yaşadık, yeni insanlar tandık. Evlendik, boşandık. Evlat sahibi olduk. Yani şu hayatta payımıza ne düşerse, kaderimizde ne varsa onu yaşadık. İnsan hayatında yalnız mutluluğun olmadığını, sadece mutlu anlar olduğunu ve bunun kıymetini bilmemiz gerektiğini anladık. Bize biçilen hayatta bir yaş daha yaşlandık, sevdik, sevildik.

2013’e veda edip, 2014’e merhaba diyeceğimiz bu günde istedim ki şöyle bir geriye bakalım, bir yıl içinde nelere şahit olduk, hangi olayları yaşadık. Ne diyor ünlü şair ‘Şehirler bu kadar güzel olmazdı, içinde yaşayan insanlar olmasa.’ Her yürek yeni bir yıldan hiç şüphe yok ki sağlık, başarı, sevgi, umut, ister. Aynı duygularla 2012 yılını uğurlayıp 2013‘e merhaba dedik. Bakın 2013 yılında neler yaşadık.

2103 kış sezonuna Türkiye Kayak Federasyonu ile Gençli k ve Spor Bakanlığı’nın kavgası damga vurdu. Palandöken’de yapılması planlanan şampiyonalar ödenek sıkıntısı nedeniyle iptal edildi. Kayak merkezinin işletme hakkı Kayak Federasyonu’ndan alınıp Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne verildi. Palandöken’de işler Arap saçına döndü. Kurumlar birbirini suçladı. Kriz atlatıldı ama olan Erzurum’a oldu.

Türkiye’de baş gösteren ot krizi Doğu’yu vurdu. En çarpıcı alternatif hayvan yiyeceği, makarna ve patates olarak çare Erzurum’dan üretildi. Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Erzurum’daki ahırları gezip, hükümete Erzurum’dan çattı. Hatta ‘makarnayı kendi götürüp besiciye verdi’ açıklamalarının ardından besicileri Kur-an’a el bastırdı.

Yıllardır devam eden Aslı Nemutlu, baraj gölünde boğularak can veren TEDAŞ işçileri davası ne yazık ki bir türlü karar bağlanamadı.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ve Ticaret Borsası Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu seçime gitti ve yeniden başkan seçildiler.

İmralı ve çözüm süreci için oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti Doğu’ya çıkarma yaptı. Erzurum da tepki gördüler, olaylar çıktı.

Erzurum ilk kes LYS’de birinci olmayı başardı. Uzun süre Erzurum Valiliğini yapan Sebahattin Öztürk Antalya Valisi oldu. Antalya Valisi Ahmet Altıparmak Erzurum’a geldi.

Erzurum’un ikinci üniversitesi olan Erzurum Teknik Üniversitesi,  kampüsünü tarım arazisine kurulduğu için davalık oldu. Dava halen devam ediyor.

Erzurum’umuz yıllardan sonra bir First Lad’yi  ağırladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrunnisa Gül, okuma günleri için Erzurum’a geldi. 29 yıl sonra Muş ilk kez bir Cumhurbaşkanını ağırladı. Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kars’da  ‘Hoşgelişler ola’ marşı ile karşılandı. Bingöl, havaalanına kavuştu.

Aziziye Tabyaları’nda iftar coşkusu yaşandı. 38 yıl sonra ilk kez on binlerce Erzurumlu  tabyalara yürüdü. Tarihe not düşüldü.

Kentsel dönüşüm için boşaltılan evler cinayetlere sahne oldu. Gencecik bir kız, bu evlerde öldürüldü. 2013’ün tuhaf çıkışını Erzurum Vali Yardımcısı Ertuğrul Egemen yaptı. Önce bir toplantıda kendisini görüp ayağı kalmayan bürokratlara fırça çekti, daha sonra bir toplantıda ‘kapalı yerlerde İstiklal Marşı okunmaz’ diyerek marşımızın okunmasını yasakladı. Bu vali yardımcısı hakkında soruşturma dahi açılmadı.

Erzurum’da 2013 yılında siyaseten ciddi bir değişim yaşadı. 2002 yılından buyana kabinede temsil edilen Erzurum, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın görevinden alınması nedeniyle kabinedeki koltuğunu kaybetti.

Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle 3. kez aday adayı olan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, AK Parti tarafından aday gösterilmedi ve Küçükler devri resmen son buldu. Seçmenin gündemine İstanbul’da yaşayan ama Erzurum’dan aday gösterilen Mehmet Sekmen girdi.

Yılın son günlerinde Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen 17 Aralık operasyonu Erzurum’u gündeme getirdi. Önce Erzurumlu Aksaray Valisi Selami Altınok siyasetin hedefi olan İstanbul Emniyet Müdürü olarak atandı. Ardından kabine revizyonunda iki Erzurumlu bakan yapıldı. Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala İçişleri Bakanı, Erzurumlu İdris Güllüce ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koltuğuna oturdu. Yıl ilk çeyreğinde kabinedeki koltuğunu kaybeden Erzurum, yılın son günlerinde kabinede iki koltuk kazandı.

2013 yılında yine işsizlik ve hava kirliliği şehrin en önemli sorunu olarak yerini korudu. Hızlı tren, lojistik köy, turizm ve siyaset şehirde konuşulan en önemli başlıklar oldu.

Bireysel olarak kimler hayallerine kavuştu bilinmez ama Erzurumluların beklentileri yine başka bir bahara ertelendi. 2014 yılından beklenenler aslında bir önceki yılın hemen hemen aynısı. İşsizlik son bulsun, kent yaşanabilir bir hal alsın, insanlar birbirini çok sevsin, bu şehre birileri sahip çıksın.

Yeni umutlarla girilen bu yılda herkes için Rabbim hayırlısını versin.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 31-12-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları