Sevda Güneş

Özlenen tablo

15.03.2018 Sevda Güneş

 

Bu şehirde doğan her çocuk milliyetçi doğar, vatan milliyetçisidir hepsi. Biliriz, bu topraklar kolay elde edilmedi. Biliriz ki kadını, genci, çocuğu ihtiyarı ile bir destan yazıldı.

 

Her 12 Mart biz Erzurumlular için bu vatanda yaşamanın şükrünün adıdır. Bugün bizim kutsalımız, kimliğimizdir.

 

Vatan müdafaasında rüştünü ispat eden Erzurum, ülkenin her zor zamanında devletinin yanında olmaktan asla geri durmamıştır.

 

Dün 100. yılımızı kutladık, isterdik ki bu özel günde devlet ve hükümet kadroları da yanımızda yer alsın.

 

Cumhurbaşkanı il kongresine değil de sırf bu gurur günümüzde bizimle olsun.

İsterdik ki bugün ki törenlerde Başbakan, Meclis Başkanı yanımızda bulunsun.

En azından bugüne özel ekonomik kurtuluş için bir müjde verilsin.

 

Bugüne özel gurumuz okşansın.

 

Tabiri caiz ise 100. yılımız devlet töreni gibi kutlansın.

 

 

 

12 Mart’a damga vurdu

 

Erzurum’da kadın dernekleri bir araya gelerek ‘Erzurum Kadın Girişimciliğini ve İstihdamını Geliştirme Platformu’nu kurdu. 12 Mart Kurtuluş Gününde bir de basın açıklaması yaptılar. Bu açıklamayı görünce aklıma Sultan Sekisi toplantıları geldi.

 

90’lı yıllarda Erzurum’un kurtuluş reçetesi gibi görülen bu toplantıların adının sultan olması sizi yanıltmasın, aralarında tek bir kadın sultan yoktu. Amaç Türkiye’de ki tüm Erzurumlu işadamlarını, dernek ve vakıfları bir araya getirip şehirde yatırım sinerjisi oluşturmaktı. Projeye ev sahipliği yapan Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) elinden geleni yaptı ama ne yazık ki sanayileşme adına hiçbir getirisi olmadı Sultan Sekisi toplantılarının.

 

Şimdi tüm hanımlar elini taşın altına koydu. Onların böyle bir iddiası yok ama kim bilir belki erkeklerin yapamadığını Allah onlara nasip eder. Ama bir araya gelmeleri bile özlenen tablo olmaya yetti.

 

Platform üyeleri dün önce Havuzbaşı’nda Atatürk anıtına çelenk bıraktı ardından tabyalara geçerek Nene Hatun’un kabrini ziyaret ettiler. 9. Kolordu Komutanlığı’nda görevli Albay Nilüfer Çınar Hanımefendi, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na bu programlarda eşlik etti. Üniformalı kadın Albay ile başörtülü Milletvekili, yan yana el açıp dua etti. Türkiye için özlenen tablo buydu. 12 Mart’a bu kare damgasını vurdu.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 15-03-2018
  
Yazarın Diğer Yazıları