Sevda Güneş

Paralel yapı ve KUDAKA

19.08.2014 Sevda Güneş

Bu ülke ne çektiyse yaftadan çekti. Kim kimi sevmiyor, kimin kiminle sorunu varsa yapıştır bir yafta olsun bitsin...

 

Malum yaftada yeni moda akım ‘paralelci’ olmak. Kimin kiminle sorunu varsa isnat edilecek suç belli. Kim kimin önünü tıkamak istiyorsa çözüm yine aynı. Her iktidar değiştiğinde kamudaki amirler, memurlar ve müdürler bir şekilde değişir. İktidar partisine yakın isimler gelir göreve, önceki yönetimin atadığı isimler alaşağı edilir.

Eski valiler merkeze alınır yeni valiler sahaya çıkar. Bu durum bu ülkede olağandır, gelenektir.

 

Dün kol kola gezen ‘Hükümet’ ve ‘Cemaat’ iki yıldır görüş ayrılığı yaşıyor. 17 ve 25 Aralık Operasyonları’nın ardından bu ayrılık düşmanlığa kadar vardı.

 

Hükümet ‘paralel bir devlet kurulmak isteniyor’ dedi ve cemaate savaş açtı. Emniyet başta olmak üzere yargı, kamu hatta AK Parti teşkilatları sil baştan yenilendi. Bu kasırga hiç dinmedi.

 

Artık basında her kim görevden alınıyorsa paralelci yaftası yiyor.

 

Kim paralelci kim değil elbette bilmiyoruz. Ancak insanların herhangi bir şekilde damgalanmasını asla doğru bulmuyorum. Paralel bir devlet kurmak istemek bir eylemdir, hatta teröristçe bir eylemdir.

Görevden alınan kamu yetkilisi eğer yasadışı bir örgüte dâhil ise ve bir eylemde bulunmuş ise onu görevden almak yetmez, işlediği suçun bedelini de ödettirmek gerekir. Neden cezalandırılmıyor, neden yargı önüne çıkmıyorlar?

 

Erzurum Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Talha Bekir Özmen görevden alındı. Basında yine aynı manşet yer aldı; KUDAKA da paralel operasyonu.

 

Ne olmuş? Müdür görevden alınmış. Üç satır bir yazı hepsi o. Peki, bu bey paralel grup adına o kurumu ele geçirdiyse görevden almak yeterli mi? Neden gözaltına alınmadı? Neden hâkim önüne delilleri ile birlikte çıkarılmadı?

 

Bu olay sadece KUDAKA için değil paralelci olan tüm görevden alınmalar için yapılmalıdır. Zira isnat edilen suçun cezası bellidir.

Artık şu paralel yapı için ne yapılacaksa yapılsın. O in nere ise girilsin. Kim bu ülkeye ihanet etmiş ise cezası kesilsin.

Yoksa bu iş uzadıkça uzayacak. Dün ‘Ergenekon üyesi’ diye söndürülen onca masum hayat bu kez paralelci diye karartılıyor… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 19-08-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları