Sevda Güneş

Partiler rakiplerini ne ile vuracak?

13.12.2013 Sevda Güneş

Bu seçimler çok şeye gebe olacak görünüyor. Yalnızca havalardan dolayı sert değil, siyaseten de çok sert fırtınalar eseceğe benziyor. Bunu daha şimdiden görmek mümkün.

AK Parti, Büyükşehirde ‘Mehmet Sekmen’ dedi ve milli görüş oylarına da talip oldu. İlçe belediyelerinde ise aday belirleme çalışmaları hala devam ediyor. Mehmet Sekmen gibi merkez ilçe belediyelerinde de ‘sürpriz yaşanır mı?’, elbette mümkün.

Hem ana kent, hem de merkez ilçe belediye başkan adayları netleşen tek parti Milliyetçi Hareket Partisi. 2009 seçimlerinde yarışa giren Prof. Dr. Kamil Aydın ile bir kez daha seçimlere girmeye karar veren MHP, ilçe belediyelerinde de kamuoyunun yakından tanıdığı isimleri tercih etti. MHP’nin adaylarına bakınca kendi tabanından olmayan isimlere kapısını açmadığı gözlemleniyor.

Erzurum açısından iki parti seçimlerde kapışacak dersek çok da yanılmış olmayız. Ama burada unutulan, göz ardı edilen ya da dikkate alınmayan bir diğer parti de BDP. Son yerel ve genel seçimlerde şehir açısından küçümsenemeyecek oy oranına ulaşan BDP, bu seçimlerde oyunu artırmanın hesaplarını yapıyor. Bu nedenle merkezden ziyade, oy potansiyelinin fazla olduğu güney ilçelerde yapılanıyor. Tekman, Karaçoban, Karayazı, Hınıs ve Horasan’da aşiret ve şıh yakınlarını aday etmeye çalışan BDP, AK Parti’nin buradaki oylarını eritmeye hazırlanıyor.

Ancak bu ilçelerde şehir açısından en sıkıntılı durum meclis üyeliği noktasında yaşanacak. Zira yeni yasa gereği ilçelerden seçilen üyeler kent meclis üyeliğine gelecek. Eğer BDP istediği oy oranına ulaşır ise Erzurum Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ana muhalefet konumuna gelebilir. BDP birkaç ay öncesine kadar Erzurum Büyükşehir için KCK’nın etkili bir ismini aday göstermeyi düşünüyordu. Fakat bu ismin kentte tepki alması ve tepkilerin oy olarak MHP’ye yansımasından endişe ettikleri için bu isimden vazgeçtikleri biliniyor.

Şehir MHP ile AK Parti savaşına sahne olacak. MHP, AK Parti’yi ithal aday politikası üzerinden eleştirecek ve belediyelerin başarısızlıklarını seçmene anlatacak. AK Parti ise ithal aday söylemine karşı halen MHP Erzurum Milletvekili, Kars’ın Sarıkamış ilçesi doğumlu Oktay Öztürk’ün ‘asıl ithal’ olduğu üzerinde duracak. Son iki dönemdir ilde iktidar olan AK Parti Erzurum için % 75 oy oranı hedefliyor.

Seçimlere üç buçuk ay gibi uzun bir zaman var. O zamana kadar dengeler ne olur bilinmez ama bilinen tek bir gerçek var ki o da Erzurum seçmeni adaya değil partiye oy veriyor. Bu nedenle ülke gündemi ve genel başkanların tutumu kentte ki oylarının da akıbetini belirleyecek. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 13-12-2013
  
  • 13.12.2013 06:12:07

    adayımıza ithal diyen kafatascılar oktay öztürkü köse zeki ertugayı hangi kefeye koyacaklar mhp ya devşirme ya başka şehirden ithal aday getirmiş seçimlerde şimdi yenilen pehilivan güreşden doymazmış yine kamil aydın akp gözün aydın

Yazarın Diğer Yazıları