Sevda Güneş

Ramazan ve tırmanan şiddet

11.07.2014 Sevda Güneş

Bereket ve mağfiret ayı, Müslümanların her türlü aşırılıktan arındığı, nefsini körelttiği, ruhunun huzur bulduğu 11 ayın sultanı Ramazan.

Oysa ülkemde bu aya bakınca en fazla cinayetlerin işlendiği, taşlı sopalı kavgaların yaşandığı, gün boyunca trafikte, fırında insanların birbirinin gözünü çıkardığı bir ay olarak kayıtlara geçiyor.

Sadece bu ay içerinde Erzurum’da tam dört kadın öldürüldü. Hele aralarında biri vardı ki bugüne kadar bilinen her şeyi unutturdu. Öldüren 83 ölen 71 yaşındaydı.

Kardeş ablasını kayın yengesini kurşunladı. Arkadaşına iftara gitmek isteyen bir kadın eşi tarafından öldürülesiye dövülürken, kıyafetlerim neden ütülenmedi diyen başka bir koca karısını iftar vakti hastanelik etti.

Pide sırasını alan bir kişi başka bir kişiyi ekmek küreği ile dövdü. Bunlar ve daha fazlası huzur ayı ramazanda yaşandı.

Oruç tutmayı aç kalmak olarak algılayan bu ziynetin ne Müslümanlığından hayır gelir ne insanlığından.

Her geçen gün hem İslami hem insani değerlerimizi kaybediyoruz. Her ne kadar sayın yetkililer Türkiye’de kadına şiddet medyada yer aldığı kadar fazla değil diye tuhaf açıklamalar yapsa da hemen her gün bir yerlerde kadınlar öldürülüyor.

Dünya’da kadın ölümlerinde en alt sıradayız açıklamalarının bir safsata olduğu artık aşikârdır. Ve en önemlisi bunun polisiye tedbirlerle dini argümanlar ile çözülmeyeceği de gün gibi ortadadır.

Sadece kadına şiddet değil, insana şiddetin önüne geçilmelidir. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmalıdır. Bugün şu ya da bu nedenle insan hayatına kast edenler birkaç yıl cezaevinde yan gelip yattıktan sonra hayatlarına kaldığı yerden devam edebiliyorlar.

Ölen öldüğü ile kalıyor da öldüren gerekli dersi almadığı için şiddetine tüm gücü ile devam ediyor.

Cezalar ağırlaştırılmadığı sürece insan hayatı bu ülkede hiçbir zaman değerli olmayacak. Adı Müslüman olan ama Müslümanlıkla alakası olmayan bu insanlara ne Ramazan nede Allah korkusu engel olmayacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 11-07-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları