Sevda Güneş

Ramazan’da tadımız kaçmasın

15.05.2014 Sevda Güneş

Anadolu’da kuraklık çanları çalıyor. Uzmanlar küresel ısınmanın etkilerinin her yıl biraz daha kendini hissettirdiğini ve havaların böyle gitmesi durumda tarım arazilerinin etkileneceğini savunuyor.

Tarım sektörünün kuraklıktan etkilenmesi demek temel gıda maddelerinin ciddi anlamda zamlanması anlamına geliyor. Yani vatandaşı bol zamlı günler bekliyor. Bakanlık bu konuda çalışmalara başlasa da bazı illerde daha kuraklığın fotoğrafı okunmadan zamlar başladı bile. Bunlardan biri de Erzurum. Şehirde ekmeğe %20 oranında zam yapıldı. 250 gram ekmeğin fiyatı 75 kuruştan 90 kuruşa çıkarıldı.

Erzurum Fırıncılar Odası zam yapmaya mecbur kaldıklarını zira un, maya ve işçi giderlerinin yükselmesi sonucu zammın kaçınılmaz olduğunu savundu.

Oysa un ve maya ya en son Kasım 2013 de zam yapıldı. Yani henüz bu yılın zam oranı belirlenmedi. Hatırlanacağı gibi fırıncılar odası seçimlerden önce ekmeğe zam kararı almış, ancak belediyenin halk ekmek resti ile karşılaşınca geri adım atmıştı. Hatta geçtiğimiz günlerde bir açıklamada Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’dan gelmişti. Balcı, ekmeğe şu an itibari ile zam yapılmayacağını, ekmek fiyatlarını belirleyecek un fiyatlarının buğday hasadı sonrası şekilleneceğini bildirmişti.

Balcı’nın açıklamasından da anlaşılacağı gibi henüz 2014 yılı için zam oranları belirlenmedi ve en önemlisi una zam yapılmadı. 2014 yılı için una ne kadar zam yapılacağı hasat döneminin ardından belli olacak. Bu bize şunu gösteriyor. Eğer kuraklık devam eder, buğday rekoltesi düşerse ekmek ülkede zam şampiyonu olabilir.

Bugün Erzurum’da 90 kuruşa satılan ekmek, hasat durumuna göre Haziran ve Temmuz gibi zam üstüne zam görürse varın bir ekmeğin fiyatını siz düşünün. Bu arada Ramazan ayını da unutmamak lazım.

Ekmeğe zam kararı alan Fırıncılar Odası ile bu kararı uygun bulan Esnaf ve Sanatkârlar Odası her halde tüm bunları göz önünde bulundurmuştur.

Önümüz Ramazan, ümit ederiz ki ekmeğe gelen zam bu kadarla kalsın, vatandaşın ağzının tadı daha fazla kaçmasın.

  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 15-05-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları