Sevda Güneş

Reçete var ilaç yok

25.02.2015 Sevda Güneş

Doğu nasıl kurtulur sorusuna bugüne kadar birçok kez cevap arandı.  Doğu ile batı arasında ki kalkınmışlık farkı bugün hala giderilebilmiş değil. Türkiye’nin en zenginlerinden biri olan Rahmetli Vehbi Koç’ta bu işe kafa yormuş, kendince formüller üretmiş.

 

 

Koç’un doğu için kalkınma formülü ölümünden 18 yıl sonra ortaya çıktı. Fotoğraflarla Vehbi Koç’u anlatan oğul Koç, bu formüle dair şu anektodu aktarıyor;

 

 

5 Haziran 1965 tarihinde Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde konuşan Vehbi Koç, “Doğu'nun kalkınması için gümrük muafiyeti, gelir vergisi muafiyeti veya indirimi, nakliye ücretlerinde indirim, uzun vadeli düşük faizli kredi, yatırım sermayesi yardımı ve devlet siparişleri için mecburi kota gibi teşvik edici önlemler alınırsa özel teşebbüs bu bölgeye mutlaka gelecektir” demiş.

 

 

50 yıl önce ortaya sunulan bu tez bugün hala geçerliliğini koruyor. Yarım yüzyıl önce de doğu ile batı arasında kalkınmışlık farkı aynıydı bugünde aynı.

 

 

Hiçbir şey yapılmadı dersek yapılanlara haksızlık etmiş, emek verenleri gölgelemiş oluruz. Son on yılda devlet yatırımlarından doğu ciddi oranda pay almaya başladı. Teşviklerden yararlandırıldı, ama yırtık büyük yama küçük kaldı.

 

 

Dün Koç’un ortaya koyduğu reçete bugün tüm toplumun hep bir ağızdan bağırdığı gerçeklerdi aslında.Eğer 50 yıl önce bu formül hayata geçirilebilseydi bugün bölgede ne terör cirit atabilirdi nede o masum insanlar terör örgütüne boğun eğerdi.

 

 

Doğu’nun kalkınması elbette bugünden yarına olacak iş değil ancak görüldü ki her geçen zaman bu ülkenin lehine, artık bir yerden başlamak lazım.

 

 

Bölgenin gerçeklerini önümüze alıp artık harekete geçmeliyiz. Madem yeni bir Türkiye inşa ediliyor o zaman gelin işe önce ülkenin en geri kalmış bölgelerinden başlayalım. Batı ile aynı vergiyi verip ama ayrı haklara sahip olmayalım.

 

 

Yapılan araştırmalar doğu insanın çok karamsar olduğunu gösteriyor, haksızlar mı? Bir düşünün ki 50 yıldır sorun belli ama çözüm yok. Reçete var ama ilaç yok. 

 

Şimdi yeni bir seçim arifesindeyiz. Sorunlar ortada, çözüm bulacaklar meydanda.

 

Belki bu defa olur, doğunun kaderi değişir, ne dersiniz?

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 25-02-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları