Sevda Güneş

Seçimin şifresi...

11.06.2015 Sevda Güneş

İki yılda üç seçim geçiren Türkiye’de sadece seçmen değil öyle görünüyor ki siyasetçilerde ciddi yoruldu. Zaman zaman algı sorunu yaşıyorlar.

 

Muhalefet ‘seçimlerden galip çıktık’ nağraları atıyor. Ekrana çıkan muhalefet sözcülerine bakarsanız seçimin galibi kendileri gibi beyanatlar veriyorlar.

 

 

CHP “ Bu seçimin galibi biz olduk” diyor, aldığı oy 2011 seçimlerinin altında.

MHP “ Bu seçimin galibi biziz, 2011 seçimlerine göre oy artırdık” diyor.

 

Öyle görünüyor ki bu iki partide zihin tutulmasını yaşanıyor.

CHP Doğu’dan silinmiş, tek vekil çıkaramamış, hala kendini başarılı görüp ekran ekran gezip seçmene teşekkür ediyor.

Oysa bu seçimler sol kanat içinde önemli mesajlar içeriyordu. CHP’liler sadece AK Parti’yi yıkmak için HDP’ye oy vermedi. Aynı zamanda ülkede muhalefet yapacak başka bir parti göremediği için özel olarak ambalajlanmış Selahattin Demirtaş’a oy verdi. CHP’ye verilen mesaj iktidara verilen mesajdan daha ağırdır bana göre.

 

 

Milliyetçi Hareket Partisi’ne gelince; Doğu’da yalnızca Erzurum’dan vekil çıkarmış ve birkaç ildeki vekillerini HDP’ye kaptırmış. 7 Haziran’da çıkan sonuç MHP adına da sevimsiz bir durumdur. Henüz parti olarak seçime giren HDP ile MHP aynı sayıda milletvekili almıştır.

 

 

Eğer bu ülkede terör üzerinden pirim yapan bir parti ilk seçiminde % 13 oy almış ise bu sadece AK Parti’nin çözüm süreci adı altında HDP’yi güçlendirmesinden kaynaklanmamaktadır.

Bu ülkede muhalefet sorunu ve lider sorunu vardır. AK Parti’ye ders vermek isteyen seçmenin elinde eğer bir alternatif olsaydı bugün ortaya çıkan sonuç asla bu olmayacaktı. Ülke genelinde 7,5 milyon seçmenin sandığa gitmemesinin nedenlerinden biri de budur.

 

 

Hükümet gitsin de ne olursa olsun diyen muhalefet, AK Parti’nin tek başına iktidara gelememesini eğer kendine bağlıyorsa çok yanılıyor. Zira çıkan tablonun muhalefetle hiç bir ilgisi yok. Eğer öyle olsaydı sandıktan en fazla oy alan AK Parti değil muhalefet olurdu.

 

 

Sandıktan çıkan tablo; Tek başına % 40 alan AK Parti ve üçe bölünen bir % 60 muhalefet. Yani koalisyon için eli en güçlü olan taraf yine AK Parti’dir.

 

 

Bu seçimin kaybedeni muhalefet, kazanını ise HDP ve her şeye rağmen AK Parti’dir.

 

 

Tüm bunların ışığında sokakta ne konuşuluyor, halk bu duruma ne diyor diye merak ediyorsanız söyleyelim.

 

AK Parti - MHP koalisyonu halkın en yakın bulduğu formül. Ama bu olmaz ise ‘bir seçim hükümeti kurulsun ve erken seçime gidilsin’ görüşü de hâkim.

 

 

Eğer tüm formüller denenir ve bir çözüm çıkmaz ise ey muhalefet emin olunuz ki AK Parti o erken seçimden iktidar çıkacaktır.

Halk mesajını vermiş AK Parti bu mesajı almıştır.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 11-06-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları