Sevda Güneş

Sevinelim mi üzülelim mi?

02.04.2015 Sevda Güneş

Türkiye’de dün saat 10.36 da hayat durdu. Büyükşehirlerde metro ve tramvay seferleri durdu. Sanayi tipi işyerleri çalışamaz hala geldi, ülke bir anda onlarca yıl gerilere gitti.

 

 

Haber televizyonları dakika dakika kesintiler ile alakalı haberler vermeye başladı. Başbakan Davutoğlu,“Terör saldırısı dahil her türlü olasılığı araştırıyoruz” açıklamasını yaptı.

 

 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız  “15 yıldır ilk kez böyle bir durum yaşanıyor, konu araştırılıyor” dedi.

 

Ülkede hayat durdu. Tüm büyükşehirlerde yaşam felç olurken bir tek Erzurum rahattı. Erzurum henüz gelişmiş iller arasında olmadığı için bu elektirik kesintisi bizi derinden etkilemedi.

Erzurumlu elektrik kesintisi nedeniyle yollarda kalmadı mesela çünkü ne metromuz nede tramvayımız vardı.

Sanayi şartel indirmedi çünkü sanayi tipi işletmemiz yok denecek kadar azdı.

 

 

Erzurum’daki durumu NTV canlı yayınında aktarırken ‘diğer illerdeki gazeteci arkadaşlarımdan farklı ne anlatabilirim’ diye düşünürken en fazla “trafik sinyalizasyon sistemi çalışmadı, hastanelerde muayene olmaya çalışanlar provizyon sayfaları açılmadığı için beklemek zorunda kaldı” diyebildim.

 

Bu bilgileri aktarırken o an düşündüm, ‘bu duruma sevinsek mi üzülsek mi’ diye.‘İyiki geri kalmışız, şimdi metroda mahsur kalacaktık’ diye geçirdim içimden.

 

 

Hem düşünsenize organize sanayi bölgesinde sayısız fabrika var, bu kesintiden dolayı milyon dolarlık zarar edeceklerdi..! 

 

 

Böyle iyi dedim kendime, aman ne sıkıntı yaşayacağız. İleri gitmeye ne gerek var, bir saat elektrik gidecek, hayat duracak…

İstemeyiz böyle gelişmişliği. Dolmuşa, özel halk otobüsüne ne olmuş. Hem her ikisi de metrodan daha süratli. Gideceğiniz yere sizi en erken onlar ulaştırıyor. Şehir içinde bile kafalarına göre sürat yapıyorlar. Bundan iyisi Şam’da kayısı

 

Düşünün büyükşehir olsak, gelişmiş iller arasında olsak böyle olur mu? Şehrin en işlek yerinde bir halk otobüsü aşırı süratten dolayı insanların canına kıyabilir mi? Kıyamaz efendim. Zira gelişmiş büyükşehirlerde yasalar var, cezalar var, belediye var.

 

 

Her şakanın altında bir gerçek vardır dedik halimizi azıcık latifelerle süsledik. Neyse ki arıza gündüz meydana geldi, eğer akşam olsaydı sanıyorum bu durumda ‘donduk’ diye ülke gündemine damga vururduk.

Çünkü elimizde gelişmişliğin tek emaresi olan doğalgaz kullanımı var. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 02-04-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları