Sevda Güneş

Şimdi ne olacak?

23.07.2014 Sevda Güneş

Ne yazık ki yıkılan atlama kuleleri ile zaten bozuk olan moralimiz tamamen yerle bir oldu. 2011 Kış Oyunları Erzurum için milat olacaktı. Her yıl binlerce turist, bir o kadar sporcu Erzurum’a akın edecek diye düşünüyorduk, olmadı.

Oyunların hemen ertesi yılı Konaklı Kayak Merkezi’nde meydana gelen Aslı Nemutlu kazası, bir şehrin kaderini ciddi boyutta etkiledi dersek her halde aranızdan itiraz eden çıkmaz.

Daha rüştünü ispatlamayan bu çiçeği burnunda kayak merkezinin bir sporcunun ölümü ile gündeme gelmesi, sadece Konaklının değil Erzurum’un kış turizmine ve kış sporları merkezi olma iddiasına da çizik attı. Bir türlü dava karara bağlanamayınca haberler sık sık tazelendi. Davanın duruşmaları sürerken aslının kaza haberleri ulusal basında yer almaya devam ediyor.

Aslı olayının ardından yere göğe koyamadığımız Atlama Kuleleri’nin pisti çöktü. Günlerdir bu olay kamuoyunda tartışılıyor. Ortada iddialar, skandallar kol geziyor. Raporlar birbirini kovalıyor. Henüz resmi bir açıklama yok.

Oysa olayın ertesi günü Vali Altıparmak ‘bugünden itibaren kamuoyu tüm gelişmelerden haberdar edilecek’ demişti. O söylem orada kaldı ve hala ortada kirli bilgiler dolaşır oldu.

CHP Milletvekilleri konuya ilişkin birbiri ardına mecliste konuyu gündeme getirip gensoru verirken, MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk olaydan nice sonra farkı bir iddia ile ortaya çıktı. Birçok iddia ve ihmali peş peşe sıralayan Öztürk, Erzurum’a inşa edilen kuleler ve pistlerin aslında Slovenya için tasarlandığını ve o pistlerin buraya inşa edildiğini ileri sürdü.

Hem idare hem savcılık tarafından yürütülen soruşturma devam ederken, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç özel bir ekip oluşturup Erzurum’a gönderdi. Bir nevi bilirkişi heyeti olan bu ekip, kulelerin ihalesinden tutun yapım aşaması ve yıkılışına kadar geçen süreyi araştıracak.

Eğer iddiaların az bir parçası bile doğruysa yazık oldu o kadar emeğe ve paraya. Bu olayda da gördük ki biz hala kriz nasıl yönetilir öğrenemedik. Oysa önce bir kriz masası kurulmalı, çalışmalar yürütülürken bu kriz masası basını ve kamuoyunu bilgilendirmeli. Ortada büyük bir kriz var yöneten yok.

Peki, bundan sonra ne olacak, süreç nasıl işleyecek? Soruşturma yürütenlerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur şudur. Zaman bu kentin aleyhine işliyor, şunun şurasında sezona çok az bir zaman kaldı. Her ne yapılacaksa bir an evvel yapılmalı.

Şehrin imajını düzeltecek adımlar gecikilmeden atılmalıdır. Bu saatten sonra sığ tartışmaların bize yardımı olmayacağı gibi asıl sorunların da üzerinin örtülmesine neden olacaktır.

Yargı işi sıkı tutmalı ve suçlular bir an önce cezasını bulmalı. Zira yıkılan sadece pistler değil koca bir kettin hayalleri ve umutları…

  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-07-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları