Sevda Güneş

Siyaset tam gaz

05.11.2013 Sevda Güneş

AK Parti 20 Kasım tarihine kadar 30 Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirleyip kamuoyu ile paylaşacak. Tarih yaklaştıkça aday adaylarını heyecan, seçmenleri de merak kapladı. Temayül yoklaması ve anketlerde sınav veren aday adayları, AK Parti Kızılcahamam istişare toplantısının bitmesinin ardından Ankara’nın yolunu tuttu.

Zira sırada genel merkezde destek arama turları başlayacak. 187 kişinin sadece Erzurum’dan aday adayı olduğu hesaba katılırsa ”tüm Türkiye Ankara’ya akacak” desek yanlış bir ifade olmaz. Bu süreci en sessiz şekilde yürüten parti ise Milliyetçi Hareket Partisi. MHP Lideri Devlet Bahçeli şuana kadar birçok ilin belediye başkan adaylarını açıkladı ama Erzurum hala belirsizliğini koruyor.

AK Parti’de son viraja girilirken masada hala eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ kartı bekliyor. Aday adaylarının birçoğu ‘eğer bakan olmazsa kesin ben aday gösterileceğim’ inancını taşıyor. Bir yılı aşkın süredir adı belediye başkan adayı olarak geçen Recep Akdağ, her he kadar ‘ben aday değilim, Başbakan bu görevi bana vermek isterse azlimi isterim’ dese de kamuoyu ikna olmuş değil. Adayların isimleri açıklanana kadar da böyle bir beklenti hep var olacak.

Siyasi kulislerde her gün bir adayın ismi ön plana çıkıyor. Mevcut belediye başkanına şans verenlerin yanı sıra ‘kesinlikle olmaz’ diyenlerin sayısı da az değil. Bu arada ‘İl Başkanı Murat Kılıç ismini de yabana atmayın’ söylemleri zaman daraldıkça ağır basıyor. 2011 Üniversiteler Arası Kış Oyunları ile ismini duyuran Bekir Korkmaz her ne kadar ortalarda görünmese de ismi kulislerde yer alanlar arasında. Peki, kim aday gösterilecek derseniz, bu işlerin tahminle yürümeyeceğini söyleyebilirim.

Her partinin kendi stratejisi var. Parti yönetimi kamuoyunun isteğinin yanı sıra bir de kendi dengelerini koruyacak adayları süzgeçten geçirecek. Bugüne kadar gerek yerel ve gerekse genel seçimlerde ismi ortalarda olmayan, pek şans verilmeyen isimlerin liste başı gösterildiği baz alınırsa, Erzurum ciddi bir sürpriz yaşayabilir.

Tüm bu verileri ceplerine koyan aday adayları teşkilat içinden kendilerine omuz verecek bakan, milletvekili ve MKYK üyelerinden destek almak için Ankara’nın yolunu tuttu. Hadi hayırlısı…

Bu seçimlerde kendi ekibini kuracak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kafasındaki isim tüm gizemini korurken tüm gözler adayların açıklanacağı güne çevrilmiş durumda.

30 Mart 2014 seçimlerinden farklı galibiyetle çıkmak isteyen AK Parti, sanal mitingler yapmaya hazırlanıyor. 6 bin kişilik bir ekip kuran Başbakan Erdoğan, sosyal medyayı etkin olarak kullanmayı hedefliyor. Bugüne kadar AK Parti  Belediyelerin il il yaptığı yatırımların anlatılacağı kliplerde yeni adaylarında yapacakları projeler anlatılacak. Sadece buradan bakınca bile AK Parti’nin izleyeceği politikanın asla diğer seçimlere benzemediği ortada. Aday adayları için bu bir ipucu olabilir. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 05-11-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları