Sevda Güneş

Siyasetten emekli olmak

26.06.2013 Sevda Güneş

Şöyle bir Erzurum siyasetine bakıyorum da, nereden nerelere geldik. Bir dönem yerel siyasetçiler yaptıkları ve verdikleri demeçlerle adeta Türkiye’nin gündemine girerlerdi. Kimler geldi, kimler geçti bu kervandan.

Sevilen de oldu, sevilmeyen de. Ancak bazı siyasetçiler var ki onların ismi her daim hafızalarda iz bıraktı. Bu isimlerden biri de siyasete dönemin Doğru Yol Partisi ile çıkan, Milliyetçi Hareket Partisi ile nokta koyan ‘kurt siyasetçi’ İsmail köse.

Kurt siyasetçi lakabı benim değil, Erzurumluların Köse’ye yakıştırdığı bir unvandır. Milletvekilliği sırasında Erzurum’a mutlaka çok şey yapmıştır, çünkü hem iktidarda hem de muhalefette yer aldı. Şöyle ki, Köse’ye kurt lakabının verilmesi, siyasi atmosferi iyi algılaması ve girdiği her seçimden başarı ile çıkmasındandır. Neredeyse her köy muhtarının, ihtiyar heyetinin isimlerini tek tek bilen İsmail Köse, siyasetin son demlerinde geçtiği Milliyetçi Hareket Partisi tarafından da kabul gördü.

Aradan uzun yıllar geçti. İsmail Köse aktif siyaseti bıraktı. Bir dönem kayıplara karıştı dersek pekte yanlış bir kelime etmiş olmayız.

22 Haziran günü MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi karşılayan heyet içinde ortaya çıkan İsmail Köse, dün Erzurum Gazetecileri Cemiyeti’nde yaptığı basın toplantısı ile siyasete geri dönme kararı aldığını ve MHP’den Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıkladı. Elbette demokratik haktır aday olmak, Türkiye’de seçilme yaşı ve şartları da bellidir. Her isteyen istediği partiden siyaset yapma hakkına sahiptir. Aday olduğunuz partide ‘evet’ derse meydana çıkar şansınızı denersiniz.

Ancak anlaşılmayan şudur. İsmail Köse yıllar oldu siyaseti bırakalı. Türkiye’de seçmen profili değişti. Dün eski siyasetçilerin kalesi olan köylerdeki seçmenler, ya hakka yürüdü ya da şuan camiye dahi yürüyemeyecek yaşa geldi. İsmail Bey’in heyecanını anlamak mümkün. Türkiye de siyaset artık bir meslek. İsmail Bey bu meslekten emekli olmuş bir isimdir. Erzurum’a eğer bir katkıda bulunmak isteniyorsa, gençleri yüreklendirmeli hatta bilgi ve birikimlerini bu kadrolara aktarmalı, siyasi ağabeylik yapmalıdır.

Milliyetçi Hareket Partisi yapısı gereği genç kadrolara sahip bir partidir. Bozkurt temasının işlendiği bu partide yaklaşan seçimler nedeniyle aday adaylığı için ismi geçenlerin yaş sınırı 60’ın üstünde. Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ve Eski Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak bu isimlerden bazıları. Ortalama böyle olunca insan düşünmeden edemiyor. Bu şehirde siyasetçi yetişmiyor mu? Genç isimlere fırsat mı tanınmıyor? Yoksa bu gençlik kendine mi güvenmiyor?

Elbette tecrübe önemli bir kriterdir. Ancak her genç siyasetçi iyi belediye başkanlığı yapar diye bir kural olmadığını da görüyoruz. Erzurum’ un artık vakit kaybetmeye tahammülü yoktur. Seçmenin yarısından fazlasının gençlerin oluşturduğu bir ilde, 90’lı yılların siyaseti ile hiçbir yere varılmaz.

  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 26-06-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları