Sevda Güneş

Siz hangi ülkenin vatandaşısınız?

14.03.2014 Sevda Güneş

Ateş bir kez daha düştüğü yeri yaktı. Hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ardından çıkan olaylarda iki kurban ve onlarca yaralı verdik. Nereden öğrendik böyle yas tutmayı bilmiyorum ama bu yas, yas değildi. Sebebi ne olursa olsun elbette insanlar ölmemeliydi ülkemde, hele bu bir çocuksa. Yıllarca Güneydoğu’da askerime, polisime yüzlerce çocuk saldırdı, yaktı, yıktı ama onlar tek bir canı yakmadı. Bugünde böyle olmalıydı. Berkin’ler hayatta olmalı, geleceğe güvenle yürümeliydi.

Kimse istemezdi bir canın yok uğruna kaybolmasını ama Berkin’in cenazesi ile sokağa çıktık diyenler zerre kadar Berkin’e üzülmedi. Eğer üzülseydi önceki gün gece iki kurban daha verilmezdi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Tunceli yakıldı, yıkıldı. Gencecik bir polis memuru olaylar esnasında kalp krizi geçirerek şehit oldu. Giresunlu bir genç yaşamını kaybetti. Şimdi ne oldu? Bunların anası, babası yok mu? Onların yürekleri yanmayacak mı?

Bir Berkin’e kaç kişi kurban edildi, ne uğruna? Yüzbinlerce insan Berkin’in cenazesinin ardından yürüdü. Törende onlarca yasa dışı örgütlerin flaması vardı. Bu nasıl Türk halkıdır, tek bir Türk bayrağı yoktu. Şimdi sorarım, siz kimin hakkını arıyorsunuz? Siz kimsiniz? Sözde özgürlük için sokağa çıkanlar, hangi ülkeye özgürlük istiyorsunuz? Siz hangi ülkenin vatandaşısınız?

Tekrar ediyordum, asla tek bir canın yanmasına razı değilim. Ama bile bile ülkeyi kan gölüne çevirmeye çalışanlara bu ülkenin evlatları fırsat vermeyecektir. Bu hükümeti istemiyor olabilirsiniz, bu çok anlaşılabilir durumdur. Ülkede uygulanan politikaları eleştirebilirsiniz. Fikir ayrılıkları bir ülkenin kazancıdır. Eleştiri doğruyu, güzeli getirir. Ama olay ülkeyi bölmeye, parçalamaya gelirse durum tamamen değişir.

Önümüzde bir seçim var. Gider sandığa istediğine oy kullanır, bu hükümete de gereken cevabı orada verirsin. Ama benim huzurumu, komşunun çocuğunu hedef edemezsin. Gerçek özgürlük ve demokrasi budur. Bugün sokaklarda yaşananlar özgürlük savaşı, hak mücadelesi olamaz. Bunun farklı boyutunu 30-40 senedir yaşıyoruz zaten.

Bu ülke terörden çok çekti, çekmeye de devam ediyor. Her gün kanlı tabutlar şehirlere gelirken jet hızıyla başsağlığı mesajı gönderenler neredeydi. Sen rahat et diye teröre göğsünü siper eden Mehmetçikler Güneydoğu da can verirken neredeydiniz? Tercan Edebük’te, Çat Yavi de, Pasinler Çiçekli de daha kundakta iken yakılarak, kurşunlanarak ölenlerin suçu neydi? Acaba bu vatan sevdalısı kızıl bayraklı gruplar o gün neredeydi? Kimse kimseyi kandırmasın. Sizin derdiniz ülkeye demokrasi getirmek değil, ülkeyi bölmek ve parçalamaktır. Bunun aksini kanıtlayacak tek bir hareketiniz yok.

Hükümetlerin görevi yönettikleri ülkede huzuru ve refahı sağlamaktır. Bir an evvel gereken yapılmalı, Türkiye daha fazla bir bilinmeze sürüklenmemelidir. Berkin’lere yeni isimler eklenmemeli, ülke üzerinde yeni senaryolar sahnelenmesine izin verilmemelidir.

Türkiye hedef tahtası değildir. Hiç bir siyasi hevese kurban edilemez. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 14-03-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları