Sevda Güneş

Tortum sucuğu meşhur olmuş

18.09.2014 Sevda Güneş

Efendim 3. Ankara Erzurum Günleri bitti ama yankıları hala devam ediyor. Organizasyona katılan bin katılmayan bir pişman.

 

 

Hafta başından beri bu konuda arayanların sayısını ben unuttum, gelen mailleri hiç söylemeyeyim.

 

 

Malum bu tür organizasyonlar sadece Erzurum ile sınırlı değil. İstanbul feshane ve Ankara Atatürk Kültür Merkezi şehir günlerinin ev sahipliğini yaptığı yerler.

 

 

Erzurum bu yıl üçüncüsünü yaptı, diğer iller bizden çok daha tecrübeli. Birçoğunuz yaygın medyada ki haber bültenlerinden hatırlarsınız Karadeniz günlerini, çekilen horonları, hamsili pilavları,

Trabzon kuymağını.

 

 

Şehir günlerinin amacı bellidir. O bölgenin, ilin her türlü tanıtımını yapıp şehre yerli turist çekebilmektir. Bu gibi organizasyonlarda  başta o ilin kültürel yapısı, turizm potansiyeli, mutfağı gibi bir ili il yapan tüm değerler görsel  olarak ortaya konur.

 

 

Geçen yıl 2. Erzurum günlerine bizzat bende katılmıştım. Ve gördüğüm manzarayı sizlere bire bir aktarmıştım. Düşüncede profesyonel uygulamada amatör davrandığımızı, eksikleri hataları gündeme getirmiş, bir daha ki yıl daha iyi olacak umudumu dillendirmiştim.

 

 

Ancak ne yazık ki bu yılda aynı tas aynı hamam devam edilmiş. Organizasyon firması üç kuruş daha fazla para kazanayım diye önüne gelene stant açtırmış.

 

 

Kendi Bitlisli ama Erzurum’un tortum sucuğunu satmış. Evet yanlış okumadınız, bende sizler gibi resmi görünce şaşırdım. Tortum’da sucuk, Diyarbakır’da çağ kebap, Muş’tan gelenler civil peynir standı kurmuş. Hepsinin bir gideri olabilirde Tortum sucuğu ilginç olmuş. Fuarın açık olduğu dört içinde sucuk meşhur olmuş ama Tortumluların bundan haberi olmamış.

 

 

Anlayacağız geçen yıldan buyana bir arpa boyu yol alınmamış. Sırf bu eksikleri görmemek için gitmedim bu sene Erzurum günlerine. Zira bu işi ya iyi yapacaksınız ya da hiç yapmayacaksınız. Siz üç beş kuruş para kazanacaksınız diye koca bir kentin imajını yerle bir edemezsiniz.Cağ kebabın şişini 10 liradan satmak organizasyonun ruhuna aykırı değil mi?

 

 

Belki ilki kötü olabilir, ciddi aksaklıklar yaşanabilir. Bunu anlayabiliriz ancak bu defa üçüncüsü yapıldı. Organizeyi yapan firma aynı, sunucu aynı, katılan firmalar üç aşağı beş yukarı aynı. Ne diyor ünlü düşünür ‘aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliktir’.

 

Hiç mi iyi bir şey yoktu derseniz elbette vardı. En azından yerel gazeteciler davet edilmiş. Erzurumlu TRT sanatçısı Nurullah Akçayır sahne almış. Kartondan çifte minareler katılımcılar için iyi bir fotoğraf fonu oluşturmuş. Siyasiler konuşmuş, kalkınma sözleri verilmiş. Erzurumlular Ankara’da kendi kendilerini ağırlamış… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 18-09-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları