Sevda Güneş

Tüm suçlu besiciler!

16.06.2017 Sevda Güneş
Ülkenin et deposu olarak bilinen bir şehir düşünün ki çağa uygun, modern ve besicilerin ihtiyacına cevap verecek bir hayvan pazarı yok. Pasinler yolu üzerinde yılan hikâyesine dönen bir canlı hayvan borsası kurulma işi var ki hala bitirilemedi…

Bu konuyu defalarca hem televizyon ekranlarında hem de köşemde yazmış, hayvan pazarının Erzurum’a yakışmadığını, besicinin nasıl zorluklar çektiğini aktarmıştım.

Besiciler yeni mekânlarını umutla beklerken bir yandan da eski pazarlarında iyi kötü ticaretlerine devam ediyordu. Ancak geçtiğimiz haftalarda garip bir gelişme oldu, şak diye hayvan pazarı ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kapatıldı…

Efendim iddia şu;

Geçtiğimiz Mayıs ayında Erzurum Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği, Aziziye İlçesi’ndeki Kayapa Mahallesi’nde bir hayvan pazarı açtı. Başta Vali Seyfettin Azizoğlu olmak üzere protokol üyelerinin katılımı ile açılış töreni yapılarak, pazar hizmete girdi.

Açılışın ardından, “Bizden izinsiz böyle bir pazar kurulamaz” diyen Erzurum Ticaret Borsası, konuyu yargıya taşıyarak tedbir kararı aldırdı.

Bu haber üzerine sinirlenen Vali Seyfettin Azizoğlu, “Benim açılışını yaptığım, kanunu ruhsatı olan bir pazarı nasıl dava edip, işlevini durdurursunuz” dedi ve oda şehrin tek canlı hayvan pazarı olan Kombina caddesindeki hayvan pazarını, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kapattı.

Ortaya garip, tuhaf bir tablo çıktı. Tarafların her biri kendince haklı, her iki tarafta kanunların gereğini yapıyor, ama arada olan besicilere oluyor. Fotoğrafa bakıldığında tek suçlu besiciler olarak gözüküyor…!

Elbette Vali Bey, kanun gereğini yapmıştır, tıpkı Borsa Başkanı gibi. Sahi kanunlar niye vardır? Kimin için kanun yapılır? Vatandaşın malının, canının korunması, refahının sağlanması için değil midir?

Sayın Borsa Başkanı,  sizin bilginiz dışında bir pazar kuruldu diye soluğu yargıda aldınız. Peki, yıllardır diz boyu çamurun, pisliğin içinde ruhsatsız bir pazarda yapılan alış verişi bugüne kadar neden görmediniz ve gereğini yapmadınız?

Kimse sizlere kanunları uygulamayın demiyor. Ancak bir mağduriyeti giderirken yüzlerce mağdur oluşturduğunuzun farkında değil misiniz?

Sayın Vali bir hukuksuzluğu giderdiniz, iyi ettiniz. Şimdi şehrin yetkilisi olarak bu besicilerinde sıkıntısını gidermek size düşer. Yeni hayvan borsanın açılmasına aylar var. Bu insanlar o tarihe kadar nerede ticaret yapacak? 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 16-06-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları