Sevda Güneş

Türkiye gerçekleri ve yerel siyasetçilerimiz

19.12.2013 Sevda Güneş

Türkiye şu an büyük bir kaosun içinde. 17 Aralık kasırgası tüm şiddeti ile sürerken, vatandaş olup bitenleri televizyon haberlerinden anlamaya çalışıyor. İddialar öyle böyle değil. Operasyonun boyutundan ziyade, “Kim yaptı?”,  Şimdi niye yaptı?” soruları tartışılan, merak edilen hususlar.

Kimin yaptığı açık! Bir yanda Amerika ve İran, diğer tarafta cemaat ile hükümet. Şüphe yok ki bu iş çok su kaldıracak, rüzgârlar zirvede sert esecek. Hükümet bu durumu bertaraf etmek için tedbirler alacak. Öte yandan da halk desteğini kaybetmemek için çaba harcayacak.

Batı’da operasyonların sonuçları ne getirir ne götürür bilinmez ama Doğu’da bu kasırganın süresi kısa olur. 30 Mart seçimlerinden iktidar bölgeden güçlü çıkar. Ülkede daha neler olur bunları bekleyip göreceğiz. Ülkenin gündemi ile Doğu’nun gündemi hep başka olmuştur. Bugün de görünen budur.

Önceki geceden beri sosyal medya bu operasyonlarla çalkalanırken, Erzurumlu siyasiler tiwitter da günlük yaptıkları ziyaretlerin fotoğraflarını yayınlayıp durdu.

AK Parti’nin Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen, sosyal medyayı adeta basın bülteni durumuna getirmiş durumda. Beyefendinin ziyaretlerinden millete gına geldi dersek, inanın yeridir.

Gezi olayları sonrası farkına varılan ve AK Parti’nin ısrarla teşkilatlarına ‘sosyal medyaya hakim olun’ talimatını görev algılayan yerel siyasetçiler, bence bu durumu pek kavramış görünmüyorlar. Zira paylaşılan bilgi ve fotoğraf kareleri sempati değil, antipati oluşturuyor.

Ülkede operasyonlar yapılmış, sap ile saman birbirine karışmış, sosyal medyada iddialar tavan yapmış,  bizim siyasiler bilmem hangi derneği ziyaret etmiş. Dadaş bar ekibi kıyafeti giymiş. Sizce bu kimin umurunda olur. Hadi bu konuda diyecek lafınız yok, bari bu işlere birkaç saatliğine ara verin.

AK Parti’de sosyal medyayı gereği gibi kullanan iki isim öne çıkıyor. Bunlardan biri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin bir diğeri de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek. Sadece bu isimleri takip etseler bile ne yapılması gerektiğini anlayabilirler.

Sosyal medyanın yazılı ve görsel medyayı zaman zaman gölgede bıraktığı bir ortamda, yerel siyasetçilerin anlamsız paylaşımları onlara puan kazandırmak yerine kaybettireceğini söylemek isterim.

Ayrıca sosyal medya yarışına giren bazı adayların para karşılığı takipçi satın aldığını dahi görüyoruz. Bu durumda o malum adaylar kendini kandırmış olmuyorlar mı?  Öyle yada böyle eğer internette fenomen olmak istiyorsanız gündemi takip edip kendi düşüncelerinizi paylaşmak, sizin ne kadar entelektüel olduğunuzu zaten ortaya koyacaktır. Ve gerçek takipçileriniz o gün ortaya çıkacaktır.

En kötü gerçek, yalandan daha iyidir. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 19-12-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları