Sevda Güneş

VUR, ÖLDÜR, PARÇALA…

29.11.2014 Sevda Güneş

Kadın erkek eşitliği konusu hep bu ülkede tartışılmıştır. Özünde son derece gereksiz bir tartışma. Yaradılış gereği kadınla erkeğin eşit olması asla mümkün değildir. Kaldı ki eşit olsa ne olur olmasa ne olur.

 

 

Bizim asıl tartışmamız ve çözüm bulmamız gereken şey kadın erkek eşitliği değil maalesef erkelerin kadınlar üzerinde orantısız güç kullanmasıdır.

 

 

Yüzde 90 Müslüman olan benim güzel ülkemde sadece 2 yılda 10 bin 766 şiddet mağduru kadın için koruma tedbir kararı çıkarılmış.

Sadece bu oran bile kadın ve erkeğin eşit olmadığını gözler önüne seriyor. Erkekliği kadına şiddet uygulamakta sananlar, korumakla mükellef oldukları ailelerini gözlerini kırpmadan ya öldürüyor ya da sakat bırakıyorlar.Şiddetin metropolü ya da kırsalı maalesef olmuyor. Eğitimlisi de kör cahili de aynı yolu izliyor.

Ülkede anlamsız onlarca gün var, yerli yersiz kutlanıyor. Oysa 15 yıl önce toplumsal farkındalık oluşturmak için yapılan  ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’  yıllardır yeterince algılanmadı ve gündem oluşturamadı. Biz erkek kadın eşitliğini tartışırken her saatte bir kadın şiddete kurban ediliyor.

Ne verilen cezalar nede polis ve jandarma koruması bu gözü dönmüşleri bırakın engellemeyi caydırıcı dahi olamıyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki alınan bu kadar tedbire rağmen kadına şiddette bir azalma değil aksine bir artış söz konusu.

Bu bize şunu gösteriyor; Yasalarda oluşan boşluk maalesef bu canileri koruyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir süre önce hazırladığı 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi kanuna dair yönetmeliği bile bu işin bitirilmesine ya da azalmasına kafi gelmemiştir.

 

 

Ne kurulan mor çatılar, ne evden uzaklaştırmalar maalesef caydırıcı değil aksine kin güdücü rol oynamıştır.

Devlete ait çocuk esirgeme kurumları aile içi şiddet nedeniyle evsiz ve ailesiz kalan çocuklarla doludur.

 

 

 

Bugün ülkede bunlar yaşanırken erkek kadın eşitliğini tartışmak ne kadar sığ bir düşüncedir. Demek ki kadın erkek eğer eşit olsaydı bugün bu sonuçlar ortaya çıkmazdı. Kadın yaradılışı gereği naif ve kibardır. Erkeğe yardımcı olarak gönderilmiştir. Mensubu olduğu dini bile bilmeyen adı insan olan ama insanlıktan bihaber erkekler, bunu herhalde şöyle anlamış;

 

O kadın senindir, istediğini yap, vur, öldür, kes, parçala. Öylemi, belki bu dünyada cezanızı bulmasanız bile öbür dünyada size emanet edilen bu kadınlara yaptıklarınızın cezasını illaki bulacaksınız.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 29-11-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları