Sevda Güneş

Yeni kabinenin önemi

27.08.2014 Sevda Güneş

 

Toplumda yeni kabine merakı var. AK Parti kongresinin ardından Başbakanlık koltuğuna oturacak Ahmet Davutoğlu’nun yeni kabinede kime “git” deyip kimlerle devam edeceği hemen hemen her kesim tarafından merak ediliyor.

 

 

Halen bu kabinede Erzurumlu iki bakan var, bunlardan biri İçişleri Bakanı Efkan Ala bir diğeri ise Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce. Bu iki ismin oluşacak yeni kabinede yerlerini koruması beklenirken, başta Dışişleri olmak üzere bazı bakanlıklarda farklı isimlerin koltuklara oturması öngörülüyor.

 

 

Peki, yeni kurulacak bu hükümetten toplum olarak ne gibi taleplerimiz olur? Bu sorunun yanıtı belli.

 

9 aylık bir sürede görev yapacak olan yeni Başbakan ve kabinesi, 2015 seçimlerinde tamamen değişecek. Bu görev süresi boyunca ülkede belli başlı projeler devam edecek.

 

 

Erzurum için ise çok şeyin değişmeyeceğini öngörebiliriz. Kentsel dönüşümde bakanlık onaylı projeler ve sağlık kampusu inşaatı gibi şehrin kaderini etkileyecek hayati projeler için sezon zaten bitti. Önümüzdeki Mart ayından itibaren seçim hazırlıkları derken icraatlar başka bahara kalacak.

 

 

Yani ülkemiz ve şehrimiz için asıl merak edilmesi gereken Sayın Davutoğlu’nun kuracağı ekip değil, 2015 seçimlerinden sonra oluşacak yeni hükümet ve yeni kabinedir. 9 aylık sürede hangi bakanın nereye getirildiğinin işlevlik açısından önemi ortadadır.

AK Parti açısından 2015 seçimlerine şimdiden bir pencere açalım ve kısmı bir tahmin yürütelim.

 

 

Malum üç dönem şartı nedeni ile partide ki ağır toplar meclis çatısından ayrılıp yeni listede yer alamayacak.

Bölge milletvekili olması açısından Binali Yıldırım ve Erzurum’u üç dönem kabinede temsil eden eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ bu isimlerden bazıları.

 

 

Yeni bir vizyonla seçimlere girecek olan parti listeleri daha genç isimlerden oluşacak. Her ne kadar Cumhurbaşkanı olsa da listeler üzerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın öyle ya da böyle dahili söz konusu olacak.

 

 

Burada Abdullah Gül ve ekibinin tavrının ne olacağı şüphesiz önemli. Şu an derin bir yol ayrımı kendini hissettirmekte.

‘Abdullah Gül aktif siyasete AK Parti saflarından değil yeni bir oluşumla devam edecek’ görüşü siyasi kulislerde dolaşırken, bu fikrin aksine ‘Gül AK Parti’de kalacak ve seçimlerde tekrar meclise dönecek’ yorumları da gündemde.

 

Bugünden görünen tablo ülke 9 ay daha seçimle yatıp seçimle kalkacak. Yatırım, iç siyaset, terör, dış siyaset, ekonomi ve yanı başımızdaki Suriye ile Irak sorunu birer detay olarak gündemdeki yerini koruyacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 27-08-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları