Sevda Güneş

Yeni sistem fiili olarak başladı

23.05.2017 Sevda Güneş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu yapılan AK Parti Genel Kurulun ardından dünden itibaren Türkiye’de yeni sitem devreye girmiş oldu.

 

 

 

Dün sabah saraya partili Cumhurbaşkanı olarak giden Recep Tayyip Erdoğan’ın sürece dair nasıl bir takvim işleteceği merak konusu...

 

 

Erdoğan’ın öncelikle kabine revizyonuna gitmesi bekleniyor. 2019’ a kadar devam edeceği ön görülen yeni kabinede hangi bakanlıkların değişeceği ise netlik kazanmadı.

 

 

Parti içinde ise müthiş bir huzursuzluk ve çekişme var. Zira Cumhurbaşkanı’nın teşkilatları sil baştan yapacağı artık sır değil. Kimlerin kalıp kimlerin gideceği ise şu an için Cumhurbaşkanının ajandasında gizli.

 

 

Ankara kulislerine göre 15’e yakın belediyeye de neşter vurulacağı, bu belediyeler arasında büyükşehirlerin de olacağı iddia ediliyor.

 

 

17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimleri öncesi FETÖ ile mücadelede kararlılık mesajı veren, bu konuda ciddi adımlar atan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinde yapacağı temizlik, Meclis’e yansıyacak mı, yoksa Meclis için 2019’mu beklenecek? Bunun da henüz bir cevabı yok.

 

 

Cumhurbaşkanı’na yakın meslektaşlarımız bu değişim hareketi ve takviminin Erdoğan’ın kafasında olduğunun altını çiziyorlar.

Vatandaş açısından son gelişmelere bakıldığında ise beklenti çıtasının çok ama çok yukarılarda olduğunu belirtmekte yarar var. Yeni Anayasa ve sistem değişikliğine ‘evet’ diyerek yetki karmaşası ve iki başlılığa son veren seçmen, şimdi gereğinin yapılmasını bekliyor.

 

 

FETÖ ile mücadelede hala siyasi ayağa yönelik adım atılmaması, halkı tedirgin ediyor. Öyle ya düz mantıkta dahi ülkenin en küçük kılcal damarına dahi sızan bu örgütün siyasete sızmaması mümkün mü?

 

 

Her ne kadar 7 Haziran seçimleri öncesi AK Parti listeleri ince eleyip sık dokunarak hazırlansa da FETÖ’nün tüm önlemlere rağmen sızdığı genel kanı…

 

 

 

Meclis’te yapılacak bir FETÖ temizliği, kamu vicdanının rahatlamasına neden olacak. Üstelik siyasete yapılacak operasyon beklentisi sadece AK Parti’ye yönelik değil. Madem topyekûn bir temizlik olacak, Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partiler bu temizlikten geçirilmeli…

 

 

Sadece FETÖ baz alınmamalı, bu temizlik tüm terör örgütlerinin uzantıları için geçerli olmalı. Ülkede her ne yapılırsa yapılsın eğer kamu vicdanı sulandırılmadan rahatlatılmazsa, sadece parti içinde yapılacak düzenlemeler vatandaşı bir yere kadar ilgilendirir.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-05-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları