Sevda Güneş

Yine Hınıs…

25.09.2014 Sevda Güneş

Şehrin güneyinde iki ayrı ilçede aylardır gerilimli günler yaşanıyor. Gerilimin ana adresi Hınıs.

 

Gün geçmiyor ki ilçe PKK’nın bir eylemine sahne olmasın. Hınıs’ta terör estirenler işi iyice ileri götürüp AK Parti Hınıs İlçe Başkanı Selman Bayır’ı ilçe başkanlığından ve belediye meclis üyeliğinden istifa edip BDP’ ye katılması için tehdit ediyor.

 

 

Üstelik bu işi öyle dağda bayırda değil kendilerince kurdukları sözde mahkemelerde yapıyorlar. İlçe Başkanı Bayır’a ‘aslında infaz kararın çıktı ama biz sana iyi halinden ötürü bir hafta süre veriyoruz’ diye birde şans tanıyorlar.

Diz boyu rezillik bu bölgede ilk kez yaşanmıyor. Daha öncede meclis üyelerinden bir kaçı aynı sözde mahkemelere çıkarılıp, militanlar tarafından sorgulanmıştı.

 

 

Esnaf’tan vergi adı altında haraç topluyorlar. Bununla da yetinmeyen terör örgütü üyeleri, Karadeniz kökenli bir esnaf haraç vermeyi reddedince her türlü saldırıyı yapıp ilçeden sürgün kararı veriyorlar.

 

 

Güney ilçelerinde kazandıkları belediyelerin ardından bu ilçeleri kurtarılmış bölge sayan PKK ve onun sözcüsü BDP halka kan kusturuyor.

 

 

Üstelik ilçe merkezinde yapılıyor tüm bunlar, Kandilde, Kuzey Irak’ta falan değil. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında, Türk Bayrağı’nın altında.

 

 

Alternatif devlet yapılanması oluşturan örgüt bu ilçelerde cirit atarken başta kolluk kuvvetleri olmak üzere devletin çeşitli birimleri çözüm süreci zarar görmesin diye ses çıkarmıyor.

Çözüm süreci ayrı bir mevzu, devleti bölmek alternatif devlet kurmak ayrı bir mevzu. At izinin it izine karıştığı güney ilçelerinde açıkça devlet, halk tehdit ediliyor. Bunun provokasyonla çözüm sürecini sabote etmekle hiçbir ilgisi yok.

 

 

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve bazı siyasetçiler Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi bu ilçelerde seçim çalışması yaparken engellendiklerini hatta tehdit edildiklerini gündeme getirmişlerdi.

 

 

Bu işler sarı öküz meselesidir. Bugün o ilçelerde huzuru tesis edip, devlet yapılanmasını hissettirmez, teröre sert yanıtlar vermezseniz yarın koca bir kenti ellerinizle teslim edersiniz.

PKK tarafından tehdit edilen ilçe başkanının akıbeti ne olacak mesela. Açıkça tehdit edilen, hakkında ölüm emri verilen Selman Bayır için ne yapılacak?

 

 

Gerçi birkaç gündür Suriye sınırında yaşananlara bakınca tüm bunların neden olduğunu anlamak zor değil. Diyarbakır Belediye Başkanı BDP ‘li Gültan Kışanak’ın komutana ‘senin devletin’ sözü… Sınırda mücadele veren Mehmetçiğe taş atan Aysel Tuğluk fotoğrafı… Bunların derdinin Kürt halkının haklarını korumak ve ülkede kalıcı barışı sağlamak olmadığı çok aşikâr.

Defalarca bu sürecin desteklenmesi ve Türkiye’nin gerçek refaha ulaşması için bu meselelerin çözülmesi gerektiğinin altını çizdim. Şüphesiz tüm toplum artık kanın durması ve Kürt halkları bahane edilerek atılan kurşunların son bulmasından taraf.

 

 

 

Ancak tüm bunlar yapılarken devlet içinde devlet kurmaya çalışanlara fırsat verilmemeli. Ortadoğu gerçeği gözümüzün önünde. Bu ülkede her kim paralel devlet kurmak istiyorsa, hepsine aynı ölçüde cevap verilmeli.

 

Bu kadar karışıklık içinde bir taraf gözden kaçırılmadan topyekûn mücadeleye devam etmeli. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 25-09-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları