Sevda Güneş

Yine ilk üçe girdik.

21.12.2015 Sevda Güneş

Yoksulluk sıralamasında ilk üçe giren Erzurum, en fazla göç veren iller sıralamasında da yine üçüncü oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yeni bir araştırma yayınladı. İlk sıralarda hangi iller var diye sorarsanız söyleyelim, Van ve Ağrı.

Bugüne kadar göçün nedenlerini yazmaktan parmaklarımızda fer kalmadı, söylemekten dilimizde tüy bitti. Burada bu sebepleri bir kez daha gündeme getirmeyeceğim. Çünkü ne duyan nede harekete geçen bir mekanizma var.

Bu şehirde yaşayanlarda bu şehri yönetenlerde bu şehrin vekâletini alanlarda önlerine bir resim çizmiş, sadece o resme bakıyorlar. O resimde gerçekler yok. Göç, işsizlik, zor yaşam şartları ve ekonomi yok. Erzurum öylesine garip bir kent oldu ki herkes sorunu biliyor, tartışıyor ama hiç kimse kılını dahi kıpırdatmıyor.

Birazcık rakamsal gücü olan sessiz sedasız şehirden gidiyor. Birde gittiği kentlerde Erzurum siyaseti yapmaya kalkıyor. Göç başlığı altında bunu da ayrıca irdelemek lazım…

Öylesine uyuşmuş ki beyinler; ne gidene dur diyebiliyor ne kalana sırt olabiliyoruz. Sadece önümüze konulan, her geçen gün eriyen şehirde birbirimizi yiyoruz…

Erzurum devlete olan sorumluluğunu her daim yerine getiren bir kenttir. Yeteri kadar hizmet alamasa bile vergisini kuruşuna kadar ödemeye gayret eder. Ülke ne zaman sıkıntıya girse ilk ses yine Erzurum’dan gelir. Her siyasetçinin dilinde hamasette olsa Erzurum vardır. Son dönemde ‘Erzurum ülkenin garantisidir’ bile dendi.

Peki, beyler ve bayanlar bu şehrin durumu nedir?  Bu nasıl garantör şehirdir ki sabah uyanan büyük kentlerin yolunu tutuyor. Bu nasıl garantör şehirdir ki içinde yaşayanların bir sonraki güne dair umudu yoktur.

Gerçek gün gibi ortadadır ve bunun suçu asla tek başına devletin ve siyasilerin değildir. 1950’lerde dahi kendi ekonomisini oluşturmuş sosyal ve ekonomik alanda bölge ili olmuş bir şehrin bu hale gelmesinde en büyük pay, elbette yine bu şehirde yaşayanlardır.

Dillerde pelesenk olan ‘sahipsiz memleket’ sözündeki ‘sahip’ sizlerin oy vererek meclise gönderdiğiniz vekiller değil, o ‘sahip’ bizzat bu şehrin cefasını çeken insanlardır.

Eğer bu şehirde hala kötü gidişat durdurulamıyorsa bunun sebebi yalnızca siyasetçiler değil, verdiği oyun, yetkinin, verginin hesabını sormayan bizleriz.

Ben yine de umudumu kaybetmek istemiyorum. Kalkınmışlıkta ilk üçe girdik haberlerinde buluşmak üzere… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 21-12-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları