Sevda Güneş

Yurt gerçekleri ve stajyer müdürler

04.12.2016 Sevda Güneş

Adana’da yaşanan yangın felaketi tüm yüreklere kor düşürdü. Olay sonrası gösterilen tepkilerde ilk ve son olmayacaktı. Toplum olarak öylesine silik bir hafızaya sahibiz ki her yaşanan olaya sanki daha önce hiç yaşanmamış gibi reaksiyon gösteriyoruz. Oysa 1 Mayıs 2003 yılında Bingöl’de meydana gelen depremde Çeltiksuyu İlköğretim Okulu yurdu çökmüş, 84 cana mezar olmuştu. Derme çatma yapılan yurtta yüzlerce öğrenci barınıyordu. Tek bir denetim dahi yapılmamıştı. Aileler “ Nasıl olsa özel yurt değil devletin kendi yurdu, sağlamdır” diye düşünmüşlerdi. Oysa yaşanan depremde yerle bir olunca gerçek ortaya çıkmıştı. Müteahhit devleti resmen kandırmış, malzemeden çalarak minik yüreklere barınak değil mezar hazırlamıştı.

 

Çeltiksuyu davası yıllarca sürdü…

 

Adana’da ki facia özel yurt olduğu için değil yeterli denetim yapılmadığı için yaşandı. Geleceğimize kastedildi. Kim bilir ülkede nice yurt var bu halde olan, hangisini yazalım. Bir bina birkaç yatak bulan yurt açıyor benim ülkemde. İşin başı bozuktu zaten, daha barınma ihtiyacı halledilmeden taşımalı eğitime geçildi. Her ile üniversite yapıldı. Özel sektör öğrencileri sağılacak inek gördü. Uzağa gitmeye gerek yok çıkın şu Erzurum’da özel yurtları bir denetleyin, bakın kaç tanesi yurt kriterine uyuyor. Kaçı ruhsatsız çalışıyor. Emin olun birçoğunun kapısına kilit vurulur.

 

Stajyer müdürler

 

İki günden buyana Erzurum siyaset gündemini AK Parti il başkanın istifası meşgul etti. Çeşitli iddialar ortaya atıldı. İstifanın yerini bugün yeni il başkanının kim olacağı merakı aldı. Herkesin bir fikri, tahmini var. Ancak şüphe yok ki tüm gözler Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a çevrilmiş durumda. Her ne kadar Fatih Yeşilyurt ekibini getiren Bakan Bey olsa da AK Parti Genel Merkezi yeni bir isimde yine Bakan Bey ve mevcut milletvekillerinin tavsiyesi üzerine hareket edecektir. Peki, tüm vekiller aynı isim etrafında biraya gelir mi? Hiç sanmam, eğer vekiller birlikte karar alabilselerdi Erzurum’daki kamu kurum müdürleri vekillere emanet edilmezdi…

 

Daha önceki gün Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne yeni vekil müdür atandı. Kamuoyunda hiç şaşkınlık yaratmadı. Aslında bu müdürlere stajyer müdür diyebiliriz. Çünkü Hükümet bu isimleri ‘vekil’ olarak denemeye tabi tutuyormuş. Eğer işinde başarılı olursa ‘asıl’ atamayı yapacakmış.

 

Madem sistem bu o halde il başkanlığında da bu sistem işletilebilir. Stajyer müdür oluyorsa pekala stajyer il başkanı da olabilir. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 04-12-2016
  
Yazarın Diğer Yazıları