Sevda Güneş

Profesyonellik ve AK Parti

02.07.2014 Sevda Güneş

AK Parti Cumhurbaşkanı adayını açıkladığı töreni izlerken bir kez daha gördüm ki AK Parti gerçekten diğer partilerden farklı. Adayın açıklanacağı salon, hazırlanan sine vizyonlar, konukların koltuk rengine göre kart sıralaması, sunum vs. Her şey son derece profesyonel biçimde hazırlanmış.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olarak isminin açıklanmasının ardından kısa bir belgeseline yer verilmişti. Oldukça duygusal temaların işlendiği belgesel, Erdoğan’ın görsel özgeçmişiydi asılda.

Düz mantıkla bakıldığında buna gerek görülmeye bilirdi. Koca bir ülke başbakanı zaten tanıyordu denilebilirdi. Hayır, elbette gerek vardı her bir görüntü insanların beyinde ayrı etki bırakacağı için bu yol seçilmişti. Ve çok önemli temalar işlenmişti.

Oysa bu kadar şaşaalı bir Cumhurbaşkanı adayı açıklama törenini muhalefet yapmalıydı. Zira çatı aday diye gösterilen Ekmelettin İhsanoğlu’nu hiç kimse tanımıyordu. İki partinin uzlaştığı isim için hazırlanan belgesel daha bilgilendirici olabilirdi. Bu tür organizasyonlar bir anlamda güç gösterisidir, olayı benimseme, önemseme şeklidir.

Başbakan ters köşe yapabiliriz demişti ama Cumhurbaşkanlık adayı için olmadı. Bu söz hala geçerli diye bakacak olursak bu ters köşe acaba Başbakanlık ta yaşanabilir mi? Mümkün.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi durumda hem vekilliği bitecek hem partideki genel başkanlık görevi. Hatta şuan ki hükümetin görevi sona erecek, yeni hükümet kurulması için Cumhurbaşkanı mecliste gurubu bulunan partilerden birine hükümet kurma görevi verecek. Bu arada AK Parti olağanüstü genel kongreye gidecek ve yeni genel başkanını belirleyecek.

Peki, Başbakan kim olacak?  Bu konuda Abdullah Gül’ün nasıl tavır alacağı elbette önemli. Masadaki diğer isimler Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Mehmet Ali Şahin, bir yıllığına Başbakanlık koltuğuna oturması beklenen isimler.

Türkiye’de ilk kez halk kendi Cumhurbaşkanını seçmek için 10 Ağustosta sandığa gidecek. Birinci turda beklenen sonuç çıkmaz ise ikinci turda seçmen 24 Ağustos tarihide bir kez daha sandığa gidecek. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 02-07-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları