Sevda Güneş

Bunun adı aymazlıktır

21.01.2015 Sevda Güneş

Sosyal medya kullanımı üzerine gerçekten ciddi eğitim almamız gereken bir toplum haline geldik. Kişinin özgürlük alanı olarak kullandığı sosyal medyada her türlü tuhaflık kol geziyor.

 

 

Özellikle facebook bu alanda neredeyse çığır açmış durumda. Bilgilerden çok görsellerin paylaşıldığı facebook, her gün bu kadarda olmaz dedirtiyor.İnsanların ne yediğinden tutun nereye gittiğini an be an duyuran kullanıcılar, işi öylesine abartıyorlar ki gün aşırı adeta kendi rekorlarını egale ediyorlar.

 

 

Birde kitleleri yönlendiren site grupları var, işte facia bu noktada başlıyor. Günün anlam ve önemine göre kullanıcı adları bir anda T.C’ ye dönebiliyor.

 

 

Hadi bunlar diğerlerine göre masum adımlar ancak geçen gün görülen bir isim ve bildirim hakikaten bu kadar bilinçsizlik,

aymazlık olmaz dedirtti.

 

 

Fransa’da bir karikatür dergisine yapılan saldırı herkesin malumu. Ne yapmıştı bu dergi; 2 yıl önce Peygamber Efendimiz Hz Muhammet Mustafa (s.a.v.) hakkında bir karikatür yayınlamış, İslam âleminin ciddi tepkisine neden olmuştu.

 

 

İşte bu saldırının ardından aklı evvelin biri gruplara facebook da ki hesap isimlerine Hz. Muhammet (sav) yazılmasını istemiş. Sözüm ona tepkilerini böyle koyacaklarmış. Bu çağrıyı dikkate alan birçok kullanıcı isimi değiştirip Hz. Muhammet yaptı. Ne var bunda diyebilirsiniz.

 

 

Evet, ilk bakışta çok masum görünüyor olabilir, birkaç saat sonra aynı hesaptan garip bildirimler peş peşe gelmeye başlayana kadar…

 

 

O kullanıcılardan biri tavla oynamaya sizi çağırıyor.

Peki, ne diyor bildirimde; Hz. Muhammet sizi tavla oynamaya davet etti.  

 

 

Birkaç dakika sonra başka bir bildirim; Hz. Muhammet okey oynuyor.

 

 

Çıldırmamak elde değil. Dini değerlere sözüm ona sahip çıkmaya çalışan bilinçsiz topluluk tepki koymak yerine tepkinin ta kendileri oluyor.

 

 

İnsanlara rahmet olarak gönderilen bir Peygamberin ismi sözüm ona Müslüman’ım diyenlerin elinde işte böyle oyuncak oluyor.

Tepki gösterince de bağnaz ve cahil muamelesi görüyorsunuz. Neymiş o alan kişinin özgürlük alanıymış. Şimdi sorarım bu aymazlığı yapanların o karikatürü çizenler ile ne farkı var.

 

 

Saygısızlıksa buda büyük bir saygısızlık, hatta bu saygısızlığın dik alasıdır. Üstelik bunu yapan kişiler sözüm ona kimliklerinde İslam yazan, sayfalarında hiçbir anlamını bilmedikleri Kuran’dan ayet yayınlayan, her gün bir hadisi şerif paylaşanlardır.  Kontrol edilemeyen güç, güç değildir.

 

 

Bir sözümde niceliklere ulaşmak isteyen bu dini sayfaları yönlendirenlere olacaktır. Nicelik yerine niteliğe önem verirlerse İslam’a daha çok hizmet etmiş olurlar.

 

 

Geçmiş zamanlar da iki arkadaş dini ilime merak sararlar, biri kendi başına ibadet edip hakka hizmet etmeyi seçer diğeri mekteplerde medreselerde eğitim görür. Gel zaman git zaman yolları bir yerde kesişir, hasbıhal ederler. Evine kapanıp yıllarca ibadet eden mektepli olana dönüp, “ neler yaptın bunca süre zarfında” diye sorar. Ünlü İslam Üniversitelerinde eğitim gören, “ Sevgili arkadaşım ilim ettim. Mensubu olduğum dinin tüm ayrıntılarını öğrendim” der.

 

 

Gece gündüz namaz kılan, kendini bir odaya hapseden güler ve “ne gerek vardı onca zahmete bak bana bir an olsun ibadetimden geri kalmadım. Öyle zamanlar oldu ki hiç uyumadım. Bir keresinde cebime bir fare girdi ve orada öldü, onu oradan çıkaracak fırsatı bulamadım” der kinayeli kinayeli.

 

Mektepli olan gülümseyerek, “Ey benim güzel arkadaşım işte bende o fare ile namaz kılınamayacağını, temizlik imandadır, eğer üstün başın temiz değilse namaza yaklaşmaman gerektiğini öğrendim” diyerek arkadaşına eğitim alması tavsiyesinde bulunur.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 21-01-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları