Sevda Güneş

Ya milyonu aşan nüfusumuz olsaydı?

15.02.2017 Sevda Güneş

Hani bir şeyi kırk gün söyleyince olurmuş ya da açılmayan kapıyı defalarca vurursan açılırmış ya, İşte bundan ötürü bir kez daha derdimiz Erzurum diyenlere bir hatırlatma yapayım istedim.

 

2016 TUİK verilerine göre Türkiye genelinde kimliğinde Erzurum yazan kişi sayısı, 1 milyon 817 bin 636, Erzurum’da yaşayan nüfus ise 762 bin 021 olduğunu açıkladı. Göçün hangi boyutta olduğu bir kez daha yüzümüze acı tokat olarak indi.

 

Ama yinede biz olumlu yanından bakalım dersek şöyle bir ironi yapabiliriz. Düşünsenize 1 milyon 817 bin 636 kişi bu şehirde yaşasa biz bu şehre nasıl sığardık…

 

Biz şu anki nüfusumuza iş bulamazken o kadar insana nereden iş bulacaktık. Bu kadar insana iş, aş, ev nasıl yapacaktık. O kadar insana eğitim nasıl verecektik. Bir avuç insanın yaşadığı kentte trafik sorununu aşamıyorken o zaman ne yapardık?

 

Elbette böyle olmazdı. Bu kadar insanın kentte yaşaması; gerçek anlamda Büyükşehir olmak demektir. Bu kadar insanın yaşadığı kentte, sanayi çarklarının hiç durmadan dönmesi demektir. Bu kadar insanın yaşadığı kentte, yerel sermayenin var olması, kendi ekonomisini oluşturması demektir. Bu kadar insanın var olduğu şehrin kendi göbek bağını kendisinin kesmesi, umudu yabancı işadamlarından beklememesi demektir. Ulusal bütçeden daha fazla pay almak demektir. Lobinin fazla olması, siyasette sözünün daha gür çıkması demektir…

 

Sözün özü Erzurum’un gerçek kimliğine kavuşması demektir.

 

Şuan bile sabun gibi her açıdan eriyen Erzurum’un nereye gittiği açıktır. Sokakta bugün selam verdiğinizi yarın göremediğiniz kentte artık gidenlere kızmayınız. Aç karnına milliyetçilik falan olmuyor. Eskiden gidenlerin cenazeleri defin için Erzurum’a gelirdi. Artık gidenlerin ölüleri bile şehirden yüz çevirdi.

 

Şimdi önümüzde ‘Cazibe Merkezleri Programı’ var, tüm umudumuzu ona bağladık. Birileri gelecek bizi kurtaracak. En azından bugüne kadar hem siyasi hem de ekonomi dünyasının yaptığı açıklamalardan bunu anlıyoruz.

 

Belki gidenler geri gelmeyecek ama kalanlar hiç değilse işsiz değil, işçi olma şansı yakalayacak. Bu proje öncesi yatırım yapanlara gelince; sizde cazibeli ilin cazibesiz yatırımcıları olacaksınız. Çünkü mevcut işletmelere cazibe teşviki yok!  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 15-02-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları