Sevda Güneş

Ağaç katliamının hesabını kim soracak?

18.09.2013 Sevda Güneş

Olay Erzurum’un Dumlu beldesinde yaşanıyor. Yakutiye Belediyesi Dumlu’da halkın hafta sonunu geçireceği bir mesire alanı yapmaya karar veriyor. Zira Dumlu Erzurum’a a en yakın ve ağaçların bol olduğu bir yer. Köy muhtarı ağaçlık alanda miadını dolduran kavaklar olduğunu söylüyor ve bu ağaçların kesilmesin istiyor. Belediye bir firmayı görevlendiriyor ve ömrünü tamamlayan ağaçlar kesiliyor.

Aradan bir hafta geçmeden ağaçları kesen firma bir kez daha aynı alana gidiyor ve başlıyor ağaç katliamına. Bu bitmiş, bu bitmemiş, derken yüzlerce ağaç yerle bir ediliyor. Muhtar can havliyle Yakutiye Belediyesi’ne koşuyor. Belediyenin muhtara cevabı en az kesilen ağaçlar kadar manidar.

‘O ağaçları biz kesmedik. Bizim firmaya böyle bir talimatımız yok’. Pusula Gazetesi Muhabiri Furkan Nehri, ağaçların katledildiği bölgeye gitti ve kesilen ağaçları yerinde gördü. Araştırma gereği iddiaların odağındaki belediyeye yöneldi ama alınan cevap aynı, ‘biz kesmedik, işi üstlenen firma kesmiş olabilir’ oldu.

Üç bir tarafı dağlarla kaplı şehirde zaten parmakla sayılacak kadar ağaç varken, bir kenti güzelleştirmekle, yeşillendirmekle görevli belediyeler nasıl olurda kentin can damarını keser bir türlü anlamıyorum. Belediye böyle bir talimat vermediğini iddia ederken, firmanın ismini de sır gibi saklıyor.

Kim keserse kessin, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre ağaç canlıdır ve kesilmesi suçtur. Devletin savcıları mutlaka harekete geçmelidir. Ağaç yakmak ne kadar suç ise kesmekte o kadar suçtur bu ülkede.  Eğer bu ağaçları Yakutiye Belediyesi kestirmediyse, böyle bir talimatta bulunmadı ise o halde ismini sır gibi sakladığı bu firma hakkında suç duyurusunda bulunmalıdır.

Bu kent yolgeçen hanına döndü. Kimin canı neredeki ağacı kesmek istiyorsa bir kılıf bulup o ağaçları yerle bir ediyor. Sizin kastınız ne bu kente? Nereden çıktı bu ağaç düşmanlığı anlamak zor.

Bir belediyenin görevi o kenti güzelleştirmek, insanların içinde yaşayabileceği, nefes alabileceği alanlar oluşturmaktır, insanların nefesini kesmek değildir. Allah aşkına Erzurum Belediyeleri olarak bugüne kadar kaç ağaç diktiniz?

İklim olarak zor bir yapıya sahip Erzurum’da, insanlar yalnız birkaç ay bu ağaçların altına nefes alabiliyor. O ağaçlardan kaç kuruş kazanacaksınız? O para hangi derdinize derman olacak? Ağacın, yeşilin olmadığı bir yer ne kadar güzel görünebilir? Gelecek nesillere taş yığınları mı bırakacaksınız? Kaç kişi ardınızdan dua edecek? Hiç düşündünüz mü? Şehrin dört bir yanı sözde meydanlarla donatılırken, yeşile dair her şey gün geçtikçe yok ediliyor.

Bu saatten sonra Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut’a yakışan, Çiğdem tepesinin hesabını sormak olacaktır.

İşte o zaman suçlunun kim olduğu ortaya çıkacak. Bu işleri takip etmesi gereken Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ama onlarında Palandöken’deki ağaçları para ile sattıkları düşünülünce, ‘Belediye yüzlerce kavak ağacını kesmiş çok mu’ diyor insan içinden.

Sizin anlayacağınız, al birini, vur ötekine… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 18-09-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları