Sevda Güneş

Ah bir muhtar olsam…

28.02.2014 Sevda Güneş

30 Mart yerel seçimlerine giderken belediye başkan adaylarından ziyade muhtar adayları meydanlarda boy gösteriyor. Afişleri koca koca binaları süslüyor. Küçük mahallelerde bile en az dört muhtar adayı var. Hepsinin de ceplerinde projeleri…

‘Bu devirde mahalle muhtarı mı kaldı’ diyebilirsiniz. Öyle ya, artık ikametgah belgesi almak için bile nüfus müdürlükleri devrede. Ama sistem değişmedikçe onların meslekleri asla geçerliliğini kaybetmeyecek.

Şu günlerde en sıkıntılı seçmen grubu ev hanımları. Gün boyunca kapıları defalarca çalınıyor. Akşama kadar evlerinin önü broşür ve kartvizitlerle doluyor.

Mahalle muhtarları işi o kadar abartmış durumdaki, hanımların mahallelerde gün yapmaları için özel mekânlar yapacaklarını bile vaat ediyorlar. Hatta bir mahalle muhtarı kendisine özel bir ekip kuracağını, haftalık pazar alışverişini hanımlar yerine bu ekiplerin yapacağını söylüyor, projelerini sıralarken…

Siz evinizin ihtiyaçlarını liste yapıyorsunuz, muhtarı arayıp mobil ekip istiyorsunuz. Ekipler gelip o liste doğrultusunda alış verişinizi yapıp evinize teslim ediyor.

Belli ki bu muhtar adayı, apartman görevlisi ile muhtarlığı karıştırmış. Beyler sizin işiniz bunlar değil. Sizin yetkileriniz ve yapacaklarınız yasa ile sınırlı. Elbette aranızdan renkli simalar çıkabilir, ilginç seçim propagandası yürütebilir ama daha makul ölçülerde.

Vatandaşa sunduğunuz projelerin kaynağını nerden bulacaksınız? Köylerde hala devletin temsilcisi elbette muhtarlar, ancak şehirlerde durum değişti.

Felaket tellallığı yapmak istemem ama hükümetin muhtarlık sistemini değiştirmek için bir çalışma yürüttüğünü de belirtmek isterim. Yeni Belediyeler Yasası gereği her ilde mahalle sayıları azaltıldı. Daha önce Erzurum’da mahalle sayısı yüzün üzerinde idi, yeni düzenleme ile 18’e düşürüldü. Durum böyle olunca bir mahalleye düşen muhtar adayı sayısı da doğal olarak arttı.

İlginç afişler yaptıran, akla hayale gelmeyen projeler açıklayan muhtar adaylarının akıbeti ne olur bilinmez ama belediye başkan adaylarından daha çok seçmene ulaştıkları ve daha fazla proje ile vaatte bulundukları kesin bir gerçek.

Herkesin göz ardı ettiği muhtarlık seçimlerinde bugüne kadar defalarca kan döküldüğü, taraftarların birbirine girmesi sonucu çoğu insanın hayatının karardığını hatırlarsak, Erzurum’da esprili bir seçim çalışması yürüten bu muhtar adaylarını alkışlamak, oy vermekten daha önemli bir görev diye düşünüyorum. Biraz tebessüm etmenin kimseye zararı olmaz.

‘Ah bir muhtar olsam’ diye yanıp tutuşan sevgili muhtar adayları, teknolojinin bu kadar ilerlediği bir dünyada daha mantıklı projelerden bahsedin. Zira her an bir internet sitesine manşet olabilirsiniz. Bu aralar montajlı, montajsız ses ve görüntü kayıtları pek moda. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 28-02-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları