Sevda Güneş

Ecdada mektup…

09.11.2015 Sevda Güneş

Her birimiz sizin vatan müdafaasında düşmanı bu topraklardan atmak için nasıl bir mücadele verdiğinizi öğrenerek büyüdük. Kitaplardan okuduk, düşmana atılacak tek bir kurşunu dahi kalmayan şanlı ordumuzun, halktan gelen destekle cansiperane savaşını gözlerimiz dolarak adeta hatmettik.

Ayazpaşa Camii Müezzini Hacı Abdullah Efendi’nin sabah namazından sonra minareden yaptığı anons ile Mehmetçiğin yanına, yalın ayak, elde balta ve küreklerle koşmanızı hikâye gibi dinledik. Kara Fatma’yı, Nene Hatun ismini ta ilkokulda iken ezberledik.

Ancak dünyada örneğine rastlanmayan kahramanlık destanının yazıldığı tabyaları, bırakın başka illerden gelip ziyaret etmeyi, kendi şehrimizde bile hep uzaktan seyrettik.

Sizin torunlarınız olduğumuzu hiç unutmadık ama gereğini de yapamadık. Neden sonra şehrimize bir vali geldi. Adı Dr.Ahmet Altıparmak. Dedi ki; Çanakkale ne ise Aziziye odur. Her 9 Kasım’da ecdada gidelim. Bize armağan edilen bu vatan için onlara minnettarlığımızı sunalım.

Üç yıldır sabah namazının ardından ellerimizde bayraklarımız, dilimizde dualarımız sizlere geliyoruz. Biz ki o yollarda hiçbir tehdit altıda değiliz, karnımız tok sırtımız pek. Ama buna rağmen zorlanıyoruz. Anladık ki marifet güçlü bedenlerde değil sizlerin sarsılmaz yüce ruhlarınızdaymış.

Her adımımızda sizin yaşadıklarınızı hayal edip, kahroluyoruz. Hani tabyalara çıkan sarp kayalıklar var ya işte oraya devlet yol yaptı. Her Türk evladı gelip sizin bu vatan için yaptıklarınızı görüp, bu toprakların neden kutsal olduğunu idrak etsin diye. Neden al yıldızlı bayrağımızın kan kırmızı olduğunu anlasın diye.

Biliyorum çok ihmal ettik sizi. Bugün bile sıcak yatağından kalkamayanlar oldu. Her şeye rağmen 7’den 70’şe tüm torunlarınız dün size geldi. Şanlı ecdadım, bilin ki ben size koşarcasına gelen 70’den çok 7’ye sevindim. Anne babalarının ellerinden tutarak sizlerin manevi huzuruna gelen minik çocuklara sevindim. Biz sizlerin verdiği mücadeleyi kitaplardan öğrendik, onlar görerek, hissederek, algılayarak öğrenecek. Ve bu vatanın her bir metre karesinde sizin döktüğünüz mübarek kanınızın olduğunu, kıyamet kopana kadar bilip emanetinize sahip çıkacaklar.

IMG_3458

Dedim ya bir vali geldi şehre bizi uyandırdı, gözümüzdeki gaflet perdesinin açılmasına sebep oldu. Her 9 Kasım’da bize bu günü yaşattığı için sizlerle birlikte ona da minnet duyacak ve dua edeceğiz.

Ey namusumuz için toprağa düşmüş ecdadım. Biz sizin gibi bu vatan uğruna bir daha imtihan edilmedik. Gözünü bu topraklara dikenlere öyle bir cevap verdiniz ki onlar bir daha bu topraklara yan gözle bakmaya cesaret edemedi.

Fakat bu istekleri de hiç bitmedi. Hala bizi içimizden vurmaya devam ediyorlar. Ama meraklanmayın, sanal gibi dursak da bizler sizin torunlarınız olarak Allah’ın izni ile kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenlere meydanı bırakmayız.

Şimdi oralara devlet sahip çıktı. Tabyalara sadece biz değil 77 milletten insan gelecek. Aziziye destanı tüm dünyada bilinecek.

Devletten bir isteğimiz daha var. 8 Kasım Ecdada Yürüyüş programını devlet töreni kapsamına almasını, şanlı ordumuzun da tıpkı o yıllarda olduğu gibi halk ile kol kola yürümesi talep ediyoruz.

Çanakkale ve Sarıkamış Şehitleri gibi sizin de tüm ülkede anılmanızı istiyoruz. Yakında haber gelir, ben size yine yazarım.

Bize böylesi bir vatan bıraktığınız için sizleri minnet ve şükranla yad ediyoruz. Mekânınız Cennet, Ruhunuz Şad olsun… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-11-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları