Sevda Güneş

İmamı nasıl denetleyeceksiniz?

17.01.2014 Sevda Güneş

Bu hep böyle olmuştur. Ülkede bazı şeylerin mecrasını bulması için illaki bir bedel ödenmesi gerekir. Ne yazık ki bu bedel genellikle insan hayatı ile ödeniyor. Çünkü güzel yurdumda insan hayatı her şeyden ucuz. 12 yaşında evlenen,13 yaşında anne olan, 14 yaşında evinde ölü bulunan Kader’in olayı bir kez daha Türkiye’deki çocuk gelinlerin kaderini gündeme getirdi.

Gördük ki çocuk yaşta gelin edilen küçük kızların dramı, Güneydoğu’ya has bir durum değil. Aksine büyük kentlerde oldukça yaygın, hatta Erzurum bile.

Kaderin şifreleri çözülürken hükümet yeni bir adım attı ve küçük yaştaki çocuklara nikâh kıymaya kalkan imamların cezalandırılacağını açıkladı. Oysa bu girişim zaten 2010 yılından beri suç kapsamında.

2010 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı resmi nikâhı olmayan, evlilik cüzdanı ibraz etmeyen kişilerin imamlar tarafından nikâhlarının kıyılamayacağını duyurmuştu. İmamlar da bunu biliyordu.

Yeni bir uygulama gibi basın tarafından son dakika haberi olarak duyurulan bu konunun takibi nasıl yapılacak çok merak ediyorum.

Resmi nikâhta bir evrak var, peki imam nikâhında böyle bir evrak olmadığına göre mevcut imamların kaç nikâh kıydığı, kaçının çocuk yaşta olduğunu nasıl tespit edecekler?

Kaldı ki imamların birçoğu nikâh kıydıkları gelini çoğu zaman hiç görmezler. Dinimize göre hem damat, hem de gelin vekâletini bir yakınına verir ve imam o iki kişi ile muhatap olup nikâhı gerçekleştirir.

Yani imamların bir çoğu çocuk gelin nikahı kıydıklarının farkında bile değildir. Türk Medeni Kanunu’na göre 18 yaşına girmemiş, reşit olmamış kız da, erkek de çocuktur ve resmi olarak evlenemezler.

Oysa Erzurum’da bazı gelenekler vardır ki dinin bile önüne geçmiştir. Yaşları reşit ya da değil. Nişanlanan gençlerin evlilik sözü verilir verilmez daha yüzük takılmadan imam nikahı kıyılır. Yani dinen evlendirilir. Buradaki gaye mahremiyeti aradan kaldırmaktır. Dinen artık o genç kız nişanlı değil, evlidir.

Zaman sonra sorunsuz evlenenlerin yanı sıra nişan atanlarında sayısı az değildir. Dün çocuklarına dini nikah kıyan bir çok aile o gençlerin dinen boşanıp boşanmadığını asla bilmezler, sanırlar ki yüzük attık iş bitti. Burada ciddi şekilde bilinçsizlik yatmaktadır.

Konunun özü şudur: Ne kadar tedbir alırsanız alın bu tür olayların önüne geçebilmek mümkün değildir. Ortaya çıkan olgu zihniyet geriliğidir. Bu tür insanların maalesef şehirlisi, ya da köylüsü olmuyor. Yüzde 99 Müslüman olan ülkede herkes dinin gereğini bilse, emin olunuz ki bu tür çağ dışı yaptırımlarla karşı karşıya kalmayacağız.

Çocukları gelin etmek isteyen insanlara imamla çözüm bulamayız ama imamlar tarafından eğitilmesini sağlayabiliriz. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 17-01-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları