Sevda Güneş

Kara Tren umut oldu

17.01.2018 Sevda Güneş

Kim derdi ki adına türküler yazılan, ayrılığın simgesi olan, gelişen teknoloji karşısında havlu atan, herkesin burun kıvırdığı kara tren ile yolculuk moda olacak.

 

Jet sosyeteden tutun da orta direğe kadar Doğu Ekspres ile Kars’a gitmek için sıraya girecek.

 

Ankara Garı’ndan yola çıkan tren Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor. Yolculuk esnasında objektiflere yansıyan kareler ise gerçekten görülmeye değer.

 

Bu hareketi ilk kim başlattı bilinmiyor ama son yılların en fazla talep gören yolculuğu.  Gençler arasında bu yolculuk, sosyal medyada ‘Like’ ekspresi haline gelmiş.

Şuan da 15 bine yakın insan o trene binmek için sıra bekliyor. Devlet Demir Yolları talebi karşılamak için ek vagon koydu, en fazla talep ise yataklı vagonlara.

 

Doğu Ekspres yolculuğu adeta çılgınlığa dönmüş durumda. 24 saat süren yolculuğun maliyeti ise diğer ulaşım araçlarına göre son derece ekonomik. Deneyimi ise paha biçilemez.

Eminim bu duruma Karslılar bile şaştı kaldı. Yoğunluğa rağmen Kars, bu avantajı iyi değerlendirmeli. Doğu Ekspres ile inanılmaz bir yolculuk yaşayanlar, Kars’ın güzelliklerinde kaybolmalı ki bu işin devamı gelsin.

 

Sosyal medya üzerinden kelebek etkisi yapan bu turizm hareketi şehre de ciddi katma değer katmalı.

Kaz eti, Ani, Çıldır Gölü’nde eskimo usulü balık tutmanın yanı sıra şehrin tarihi dokusu zaten gelen yerli turistleri etkiliyor. Kars Belediyesi Sarıkamış Kayak Merkezine ücretsiz ulaşım sağlamalı.

 

Bugün Türkiye’nin rağbet gösterdiği bu hareket yarın Dünya’ya yayılan ciddi bir turizm olabilir.

 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 17-01-2018
  
Yazarın Diğer Yazıları