Sevda Güneş

Sahi kim yetkili?

22.09.2017 Sevda Güneş
Erzurum ekonomisinin önemli bir ayağı olan üniversiteler, bacasız sanayi olarak kabul ediliyor. Gelişmeler bir kez daha gösterdi ki üniversiteler illerin kalkınmasında ciddi öneme sahip.

Eğitim ve öğretimin başlaması ile esnaf nefes aldı. Erzurum havayolu ulaşımında son iki yılın uçuş rekorunu kırdı. Her geçen gün artan öğrenci sayısı, şehirde yeni sektörlerin oluşmasına neden oldu. Yiyecek, giyecek ve barınma sektöründeki artış, istihdama küçük de olsa katkı sağladı.

İki üniversiteye sahip Erzurum’da ekonomik kıpırdanma kaplumbağa hızıyla dahi olsa şehirde umutların filizlenmesine neden oluyor.

Barınma ihtiyacı hala yüzde yüz çözülemese bile devlet yurtlarının yanı sıra özel yurt ve apartlar, birbiri ardına faaliyete geçiyor. Ancak kontrolsüz gelişen bu sektörün denetiminde ciddi sıkıntılar var. Küçük bir sermayesi olanlar anında bir yurt açabiliyor…

İlk etapta öğrencilere tüm imkânları seferber eden bu yurtlar, kapasiteyi tamamlayınca vaat ettiği birçok şartı yerine getiremiyor. Çaresiz bu yurtlara mecbur kalan öğrenciler ise hangi merciye şikâyet edeceğini dahi bilmiyor.

Sahi bu özel yurtları hangi kurum denetliyor? Şikâyetlerin nereye yapılması gerekiyor? Milli Eğitim Bakanlığı mı, valilikler mi, belediyeler mi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı mı bilinmiyor.

Bu konudaki şikâyetler üzerine biraz araştırma yapayım dedim işin içinde çıkamadım. Eğer bilen bir yetkili var ise bizi lütfen bilgilendirsin…

Doğru tektir.

Devlet eliyle yapılan bir yanlış sonunda düzeltildi. Yıllardır Peygamberimizin (sav)  doğum günü diye kutlanan ‘Kutlu Doğum Haftası’nın aslında FETÖ elebaşının doğum günü olduğu ortaya çıktı.

Bahar ayında bu mevzu uzunca bir süre tartışıldı ama o gün ki diyanetin başı bir adım bile geri atmadı. Göreve gelir gelmez FETÖ ile geçmişte bağlantısı olduğu iddia edilen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,  bu iddialara hiçbir şekilde cevap vermedi. Erbaş, ayağının tozuyla FETÖ’cülerin Nisan ayına fikslediği ‘Kutlu Doğum Haftası’nın tarihini değiştirerek bundan böyle Mevlit Kandili’nde kutlanacağını açıkladı. Yıllardır devlet eliyle yapılan bu yanlışın düzeltilmesi ile bu yıl Kutlu Doğum Haftası 29 Kasım’da kutlanacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 22-09-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları