Sevda Güneş

Seçim startı Erzurum’dan…

13.02.2014 Sevda Güneş

Cumhuriyet tarihi boyunca güçlü siyasi liderlerin sahaya iniş noktası hep Erzurum olmuştur. Bu gelenek önümüzdeki yerel seçimlerde de değişmeyecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 30 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerin startını Erzurum’dan vermeye hazırlanıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlattığı kentte bugüne kadar tüm sağ partilerin liderleri, birçok genel ve yerel seçim startını Erzurum’dan verdi.

Esasen Başbakan Erdoğan ilk kez Erzurum’dan seçim yoluna çıkmayacak. Daha önce de birçok kritik noktada nefes almak için Erzurum’u tercih etmişti. Cumhuriyet Halk Partisi’nin batıda başlattığı Cumhuriyet mitinglerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yine Erzurum’dan cevap vermiş, on binlerce insan ellerinde Türk bayrakları ile İstasyon Meydanı’nı doldurmuştu.

Bu defa AK Parti’nin Erzurum’u seçmesinin altında sadece partinin bu şehri kalesi gibi görmesi yatmıyor. En önemli sebep Başbakan’ın 17 Aralık operasyonunun arkasında Gülen Cemaatini görmesi ve Fethullah Gülen’in Erzurumlu olması gösteriliyor.

Önümüzdeki hafta yurt gezilerine çıkmaya hazırlanan Başbakan Erdoğan, 60 ilde seçim mitingi yapmayı planlıyor. Öncelikle ‘her gün bir il’ şeklinde organize edilecek seçim programı, 30 Mart'a yaklaştıkça günde ikiye çıkartılacak. Başbakan Erdoğan'ın seçim meydanlarındaki konuşmasının neredeyse tamamı 17 Aralıkoperasyonu üzerine kurgulanacak.

AK Parti yerel seçimler için hazırladığı bildirgesini 15 Şubat tarihinde açıklayacak. Her il için icraat kitapçıkları hazırlanıp seçmene dağıtılacak.

Bu seçimden güçlenerek çıkmak isteyen Başbakan, Erzurum’dan partisinin % 75 oy alacağını düşünüyor. Bu nedenle kentte sık sık kamuoyu araştırmaları yapılıyor. Bu seçimlerde oy oranları nasıl olur bilinmez ama benim gördüğüm Cemaat ve Hükümetin hesaplaşmasında Erzurum’un aktif rol oynayacağı.

Zira, bugün bürokraside Başbakan’ın bire bir çalıştığı kilit isimlerin birçoğu Erzurum kökenli. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın görüşlerine önem veren Başbakan Erdoğan, kritik noktalara genelde Ala’nın hemşerilerini yani Erzurumluları atadı.

Adı yolsuzluk operasyonuna karışan Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın tutuklanmasının ardından Başbakan, bankanın genel müdürlüğüne Erzurumlu, Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nu getirdi. Kent kimliği açısından elbette bunun bir önemi var ama dönemsel olarak bu atamalar şans sayılır mı bilinmez. Zira ülkedeki sıkıntı ortadayken, bu bürokratların Erzurum’a nasıl bir katkı sağlayacağı tartışılır.

Görünen o ki; bu seçimlerde kimse iline müjde falan beklemesin. Bir kaç aydan beri olduğu gibi seçime kadar yine 17 Aralık operasyonu ile yatıp, 17 Aralık operasyonu ile kalkacağız. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 13-02-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları