Sevda Güneş

Sonuçları nasıl okumalıyız?

01.04.2014 Sevda Güneş

Her seçim sonucu şüphesiz bazılarını sevindirir, bazılarını ise üzer. Ülke bir kez daha bir seçim sürecinden geçti. Gerilim yüklü şekilde sandığa giden Türkiye’de AK Parti yine birinci parti olarak sandıktan çıktı. Doğu’da bazı dengeler değişti. Kars’ta MHP, Ağrı, Van ve Erciş’te BDP birinci parti oldu.

Ülkede ilk kez depremin yerle bir ettiği bir şehir bir yılda yeniden inşa edildi. İlk 24 saatte Türkiye tek yürek oldu, Van ve Erciş için harekete geçti. Peki, AK Parti buralardan aldığı sonucu hak etti mi? Elbette hayır. Yiğidi öldür hakkını ver demişler. Erzurum’dan daha fazla oy almayı Van’da hak ediyordu AK Parti. Ama olmadı…

Seçimin galibi AK Parti olduğu için Doğu Anadolu Bölgesi sonuçlarına da bu parti üzerinden bakmak gerekir. AK Parti Türkiye’de tavan yapsa da, Doğu’da kaybettiği belediyeler oldu. AK Parti, Bitlis, Kars ve Ağrı’da belediyeleri BDP ve MHP’ye kaptırdı.

Ağrı’da üç dönem iktidar olan AK Parti, bu dönem bile bile lades dedi. İl Başkanlığı görevinden ayrılarak Ağrı Belediye Başkan adayı olup seçilen Hasan Arslan, beklenen performansı gösterememesine rağmen, ikinci kez aday gösterildi. Arslan’ın adaylığı açıklanmadan önce BDP’nin Ağrı için Sırrı Sakık’ı aday göstereceği biliniyordu. Sırrı Sakık karşısında Hasan Arslan’ın seçim kaybedeceği gün gibi ortadaydı.

AK Parti bölgede en fazla oyu Erzurum’dan aldı.  Ancak her ne kadar oy oranı yüzde 60’a yakın olsa da, 6 ilçe belediye başkanlığını kaybetti. Karayazı, Karaçoban, Hınıs, Tekman, Horasan ve Çat, AK Parti’nin kaybettiği ilçeler oldu. Güney ilçelerinde BDP, Horasan da Saadet, Çat da ise CHP ilk kez belediye kazandı.

AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu’nun ilçesi Çat’ta CHP iktidar oldu. Ne genel sonuç, nede bu ayrıntılar esasen hiçte sürpriz değildi. Hepimizin gördüğü, zaman zaman kaleme aldığı gerçekler bir kez daha kayıtlara geçti.

Yani özetle, perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Milliyetçi Hareket Partisi her ne kadar aldığı oy oranı ile Erzurum’da ikinci parti konumunda olsa da Erzurum’daki ağırlığını kaybetmeye başlamıştır. Erzurum’un merkezinde tarih bir kez daha tekerrür etmiş, adaylardan ziyade genel başkanlar seçim kazanmıştır. Her iki partinin il teşkilatları bir kez daha şapkalarını önüne alıp başarı ya da başarısızlık hesabı yapmalıdır.

Ülke açısından fotoğrafa bakılınca, kim diyebilir ki bu seçim iktidar ve muhalefet arasında geçti. Hayır, elbette denilemez. Bu seçim Cemaat ve AK Parti arasında ciddi bir mücadeleye sahne oldu. AK Parti’ye oy veren herkes Cemaatin karşısında, Tayyip Erdoğan’ın yanındayız dedi.

Şimdi Başbakan Erdoğan’dan beklenen, meydanlarda dillendirdiği paralel yapıyı deşifre etmesi ve bu yapının suçlularını delilleri ile kamuoyunun önüne koymasıdır.

Önümüzde bir Cumhurbaşkanlığı, birde genel seçimler var. Süreç öncesi bu yapının çökertilmesini istemek vatandaşın, seçmenin en doğal hakkıdır.

Önceki gece Başbakanın balkon konuşmasından anlaşılanda budur. Mücadele bitmedi, daha yeni başlıyor ağlısıdır. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 01-04-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları