Sevda Güneş

Ankara rüzgârı

06.06.2017 Sevda Güneş
Ankara’da şu günlerde rüzgâr sert esiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin başına geçmesinin ardından yapacağı revizyon, partinin tavanında endişe ile bekleniyor.

Kabine revizyonu sonrası ise parti teşkilatında yapılacak yenileme için düğmeye basıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın operasyonları sadece bunlarla da sınırlı kalmayacak.

2014 yerel seçimlerinde birçok büyükşehir, il, ilçe belediyelerini açık ara oy ile alan AK Parti’de yerel yönetimlere yönelik de operasyon gözüküyor.

AK Partili belediyeler çoktan markaj altına alındı. Vatandaşların CİMER ve BİMER üzerinden yaptığı şikâyetler, uzun zamandır Cumhurbaşkanın gündemindeydi.

İşte o şikâyetler tekrar masaya yatırılacak ve seçildiği ile yeteri kadar hizmet etmeyen, vatandaşı ezen, bütçesini har vurup harman savuran belediye başkanları hakkında yaptırım uygulanacak.

Peki, bu yaptırım ne olacak, nasıl uygulanacak? Bu konuda henüz netleşmiş bir şey yok. Ancak partinin ağır topları yaptırımların görevden almalara kadar gidebileceğinin altını çiziyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın neredeyse tüm illerde adı sanı pek bilinmeyen, isimlerini sadece kendisinin bildiği kişilerle temasta olduğu hep bilinir. Bu kişiler kendi hallerinde siyaset çarkına girmemiş ama şehrin en kılcal damarlarında bile neler olup bittiğini bilirler. Eğer bu sistem hala devam ediyorsa Cumhurbaşkanın o şehirlerde neler olduğunu bildiği ve yaptırım uygularlarken sadece şikayet dilekçesine bağlı kalmayacağı da unutulmamalıdır.

2019 seçimlerine fabrika ayarlarına dönmüş bir konumda girmek isteyen Cumhurbaşkanı, öyle görünüyor ki kimsenin gözünün yaşına bakmayacak.

Milletvekillerinin karnesi ise seçim kararının ardından devreye girecek. Şu aralar illerde sadece belediye başkanları için değil mevcut milletvekillerine yönelik de araştırmalar yapıldığını söyleyelim.

Her ne kadar FETÖ ile temas edenler için 17- 25 Aralık ölçü olsa da, belediye başkanı ve yeni milletvekilliği listesinde bu isimlere asla yer verilmeyecek… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 06-06-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları