Sevda Güneş

İzmir’de ne işimiz var!

05.09.2013 Sevda Güneş

Bende istiyorum ki köşemden daha güzel haberler duyurayım. Güzel gelişmeleri kaleme alayım. Ama olmuyor, hep bir eksik, hep bir vurdum duymazlıkla karşılaşıyorum. Sevgili muhabir arkadaşım Onur Sağsöz yaptığı haberde şehrin önemli bir eksiğini gündeme getirmiş. Her yıl tabiri uygunsa dünyanın aktığı İzmir Fuarı’nda bir tek Erzurum’un standı yokmuş. Her şeyini tamamlamış bir kentin ne ihtiyacı olacak tanıtıma!

Nasıl olsa her yıl milyonlarca turist bu kente geliyor. Yöresel ürünlerimizi bırakın yurt içi, yurt dışına ihraç ediyoruz. Oltu taşının şöhreti Amerika Birleşik Devletlerine kadar uzandı. Civil peynire, kadayıf dolmasına, ehramdan yapılan ürünlere verilen siparişlere esnaf yetişemiyor. Palandöken Kayak Merkezi dersen Alpler’i bile doluluk oranında solladı. Şimdi kim İzmir Fuarı’na gidip zaman kaybedecek. İzmir Fuarı’na Malatya gitsin mesela, malum kayısı ürünleri bilinmiyor. Diyarbakır gitsin, Gaziantep gitsin, Bursa gitsin, Uludağ kendi kayak merkezini tanıtsın. Bizim ne işimiz var İzmir’deki fuarda!

Galiba ‘Erzurumlu yetkiler böyle düşünmüş olmalı’ diye yorum yaptım haberi görünce. Birazda fazla geldi sanırım İzmir Fuarı’na gitmek. Biz daha Erzurum’a gelen turistlere el broşürü bile dağıtıp tanıtamazken, İzmir’de bizi kim tanıtacak!

Tabelada var olan ama işlevde bulunmayan Kültür ve Turizm İl Müdürü beyefendi, ‘bizim kapsamımıza İzmir Fuarı girmiyor’ demiş. Beyefendiye sormak lazım,‘sizin kapsamımıza ne giriyor?’ Palandöken’de yoksunuz. Tarihi mekanlarda yoksunuz. Kentin tanıtımında yoksunuz ama belediyelerin işleri olan kentsel dönüşümde, üstünüze farz olmayan yerde varsınız. Size ne kentsel dönüşümden. Eğer şehir plancılığı gibi bir meziyetiniz var ise gidiniz belediyelerde görev yapınız. Allah aşkına, siz ne iş yaparsınız? Sayın siyasetçiler tüm bu eksikleri gördükleri halde neden hiç bir şey yapmaz anlamakta güçlük geçiyoruz. Bu kentin en önemli gelir kaynağı Kültür ve Turizm iken, bu nasıl bir vurdum duymazlıktır anlayamıyorum.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nde Kültür Daire Başkanlığı denen bir birim var. Bu birime illaki bir teklif mi gelmesi lazım fuarlarda yer almak için! Aksine, bizim araştırıp her yerde olmamız gerekmez mi? Belediyeler bu işlerde olmayacaksa, nerede olacak? Şehirlerin en büyük lokomotifleri belediyeler değil midir? Kent konseyi denen bir oluşum var. Bu oluşum eğer şehrin tanıtımında yer almayacaksa hangi işlerle yer alacak?

Erzurum’da KOSGEB denen bir kuruluş var. KOSGEB’in görevlerinden biri de bu tür tanıtım fuarlarına bütçe ayırmaktır. Mesela KOSGEB bugüne kadar kaç tane fuara firma göndermiştir? Yani sizin anlayacağınız, hangi kuruma elinizi atarsanız, parçaları elinizde kalıyor. İzmir Fuarı bir örnektir. Erzurum hiçbir yerde yok. Sadece kendimiz söylüyor, kendimiz dinliyoruz. Halk hiçbir şeyin hesabını sormadığı için adı büyük, kendi küçük olan bir il olarak geldik, öylede gideceğiz.

Artık kabuğumuzu kırmamız gereken bir noktadayız. Her il marka olmak için ciddi bir yarış veriyor. Biz en küçük tanıtımda bile yer alamıyoruz. Ankara’da, İstanbul’da yapılan Erzurum günlerindeki acemilimiz ortada. Hepimizin şapkamızı önümüze alıp düşünmemiz gerekiyor. Ekonomimiz öğrenciye, memura bağımlı. Esnafın durumu malum, üretim yok. Turizmde geldiğimiz nokta belli. Tüm bunları alt alta topladığımızda karşımıza çıkan sonuç şu: Erzurum kendi söküğünü dikemeyecek. Bizim bir başa ihtiyacımız var. İşte bu baş kim olacak, o da muamma. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 05-09-2013
  
  • yalçın bayar 05.09.2013 02:09:04

    sevda yürekten tebrik ediyor ve ayakta alkışlıyorum seni, yüreğine ve kalemine sağlık

Yazarın Diğer Yazıları