Sevda Güneş

Kime hesap soralım?

03.10.2013 Sevda Güneş

‘Bu şehirde sanayi olmaz’ diyenlere adeta kapak olabilecek bir açıklama 1. Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Zafer Ergüney’den geldi.

Zafer bey öyle şeyler anlattı ki; ‘bu kadar da olmaz’ denilecek cinstendi. Zafer Ergüney diyor ki; ‘Hükümetin açıkladığı teşvik yasasının ardından 10 yabancı yatırımcı bizden arsa tahsisi istedi ama yer olmadığı için gelen teklifleri geri çevirdik. Aslında hala işlem görmemiş parseller var, fakat zamanında şahıslara satıldığı için biz müdahil olamıyoruz.’

Bu ne demektir? Yatırım için Erzurum’a talep var ama o kadar çok sanayi tesisi var ki Organize Sanayi Bölgesi’nde bir tane daha istense yer yok. Tam da böyle olmuş. Hevesli yabancı yatırımcılar ‘yer yok’ gerekçesiyle tek tek geri çevrilmiş. Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı ‘bizim yapacak hiçbir şeyimiz yok’ diyor. Vali bu dertten dem vuruyor, Milletvekilleri gelen yatırımcıların arsa olmadığı için geri gittiklerini hiç çekinmeden anlatabiliyor. Çok değil geçtiğimiz günlerde Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu bu yönde bir açıklamada bulundu.

Esasında bu tablo beni hiç şaşırtmadı, zira yıllardır bu durumu çokça yazdık ve çizdik. 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bu sorun yılan hikayesine dönerken, siyasiler çareyi 2. Organize Sanayi Bölgesi kurmakta buldu. Ne yazık ki bir yaz boş geçti ve hala 2. Organize Sanayi’nin ihalesini dahi yapamadık. Eğer bu yıl bir şeyler yapılmaz ise ‘maalesef 2. Organize Sanayi Bölgesi teşvik kapsamından çıkacak’ uyarısında bulunuyor Zafer Ergüney.

Sorunlar adeta dağ, anlat anlat bitmez ama beni kaçırdığımız o 10 yatırımcının neden gittiği ilgilendiriyor. Şimdi bu durumda biz bu işin faturasını kime keseceğiz? Vatandaş hangi birime hesap soracak?

Daha önce bu arsaları işadamı olmayan eşine, dostuna hiçbir şart aramadan satan eski yönetimlere mi? Organize Sanayi Bölgesi’ni kendi haline bırakan, yeteri kadar denetlemede bulunmayan Sanayi Ticaret İl Müdürlüğüne mi? Çözüm mercii oldukları halde vatandaştan çok, bu işlere isyan eden ama hiçbir şey yapmayan siyasilere mi soracağız?

Şimdi gelin bu tabloda pozitif düşünün, pozitif bir dil kullanın. Her geçen gün işsizliğin çığ gibi büyüdüğü koca bir şehir ne adına aldıkları belli olmayan o arsa sahiplerine nasıl kurban edilir. Bu işin bir kanuni yaptırımı yok mu? Aile mezarlığı yeri almak için bir yakınızı o mezarlığa defnetmeniz gerekirken, koca sanayi bölgesinde yer alıp hiçbir şey yapmayanlar için cezai yaptırım yok mu?  Eğer önüne her gelen bu sanayi sitelerinden yer temin edebiliyorsa sorması ayıptır o yönetim orada ne iş yapar?

Siz yatırımcı olun ve tüm olumsuzluklara rağmen Erzurum’da yatırım yapmaya karar verin. Bırakın o ilin yetkililerinin size yardım etmesini, bir de ‘yerim yok, gidin başka ile yatırım yapın’ desin. Siz bir daha böyle bir yere gelir misiniz? Yatırım yapmak isteyen iş dünyasını uyarmaz mısınız? Bu durum, bu kente yapılmış en büyük kötülüktür. Eğer öyle bir yetkileri varsa, Organize Sanayi Bölgesi yönetimi derhal bu arsa sahiplerini belirleyip yargıya başvurmalıdır.

Yoksa bu bölgede yapılan yanlış uygulama, yeni yapılacak sanayi bölgesinde de tekrarlanır, bizden söylemesi. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 03-10-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları