Sevda Güneş

Ramazan turizmi büyümeli…

22.08.2013 Sevda Güneş

Son iki yıldır Ramazan ayı bize gösterdi ki farkında değiliz ama Erzurum’da Ramazan turizmi başladı. Erzurum ile bağı bulunan birçok kişi Ramazan ayını Erzurum’da geçirme kararı aldı ve böylece nüfus bir anda arttı.

Ramazan ayında Erzurum’da olanlar bilir, Ramazan’ın o manevi havasını Türkiye’nin başka bir ilinde bu denli güçlü hissetmek mümkün değil. Erzurum’un yaz havası da malum. Akdeniz’in, Ege’nin baharı, Erzurum’un yaz ayı bir başka oluyor. Yayla havasında hem tatil yapan hem de Ramazan ayının maneviyatını yaşayanlar, ‘seneye yine buradayız’ diyerek gittiler.

Farkında olmadan kendiliğinden oluşan bu sektörü geliştirmek gerek. Erzurum ekonomisine bir aylık katkısı düşünülünce bu konuda ciddi projeler yapmalıyız. Yerel yönetimler birbirinden farklı programlar hazırlamalı, Erzurum ve çevresindeki türbelerin ve tarihi camilerin yerlerini tarif eden özel broşürler hazırlatmalılar. Hatta Abdurrahmangazi Türbesi’nin bahçesinde iftar sofraları kurulabilir ve açık havada teravih namazları organize edilebilir.

İnanç turizminin geliştirilmesiyle bu tür çalışmaların sayısı artırılabilir. Erzurum’da Ramazan ayını geçiren Aksu ailesinin fertlerinden Ekrem Aksu, sosyal paylaşım sitesinden ‘Erzurum’da Ramazan’ adlı bir paylaşımda bulunmuş ve Ağustos ayının en fazla tıklanan haberi olmuş. Ulu Camii’nde teravih, Abdurrahmangazi’de cuma, iftar sofrasında çorba-kıyma-kadayıf, fırınlarda pide kuyruğu. Erzurum mahreçli resimlere bakınca içinde olduğum halde bir kez daha imrendim bu şehre.

Dışarıda yaşayan Erzurumlular bize bir eksiğimizi hatırlattı. Şehrin kalkınması yalnızca devasa yatırımlarla olmaz, küçük bir hareket bile ciddi bir kalkınmanın ön ayağı olabilir. Bu kent için turizm önemli. Yalnızca kış turizmi değil, yayla turizmi, inanç turizmi ve yine yüksek rakımı avantaja çevirip yüksek irtifada kamp merkezi olmamamız için hiçbir neden yok.

Tek eksiğimiz bizi ayağı kaldıracak, girişimci ruhumuzu uyandıracak olan hareket. Bu anlamda Erzurum’un önü çok açıktır. Turizm adına yapılacak çok şey var. Yalnızca Erzurumlu olup başka illerde yaşayanlar değil, bu manevi havayı yaşamak isteyen yerli turistte hedeflenmelidir. Hatta şehirde pansiyon tarzı konaklama mekanlar oluşturulmalı, butik oteller vakit geçirilmeden açılmalıdır.

Yerel yönetimlerin artık çöpün, asfaltın, parkın yanında birazda bu işlere yoğunlaşması gerekecek. Eğer bu doğrultuda yoğunlaşılmaz ise yalnızca kar yağdığında birkaç uçak dolusu turistin geldiği şehrin ötesine geçemeyecek Erzurum.

Artık doğduğumuz kent, doyduğumuz kent olsun.

 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 22-08-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları