Sevda Güneş

Seçmen aynı seçmen değil mi?

28.11.2013 Sevda Güneş

Erzurum bu filmi defalarca izledi. Sadece AK Parti’de değil, defalarca birçok parti ne yazık ki tepeden aday indirme operasyonunu Erzurum’a reva gördü. Önce bir tepki oluştu, sonra hepsi seçildi ve Ankara’nın yolunu tuttu. Bu kez de aynı filmin devamı olacak. Eğer Başbakan çıkıp ‘Erzurum adayımız Mehmet Sekmen’ derse yine önce tepkiye benzer bir durum olacak, sonra bu tepkiler oya dönüşecek.

Peki, dışarıdan bir ismin aday gösterilmesinin kusuru sadece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mı aittir. Elbette hayır. Ne yazık ki bu işte il başkanı, milletvekili vs. isimler kadar seçmeninde kusuru vardır. Bugüne kadar önüne gelen her ismi tartışmasız kabul eden, kendi aday adaylarının hemen hemen hepsine dudak büken seçmenin net bir tavrı olmadı. Erzurum liderler tarafından hep elde bir görüldü. Sürekli siyasi tercihleri ile kendi şehrinin çıkarlarını değil, gücün yanında olduğu için söz hakkını kaybetti. Hakkını aramadığı sürece de değişen hiçbir şey olmayacak.

Hatırlıyorum, 2009 yerel seçimlerinde Ahmet Küçükler’in tekrar aday edilmesinde de tepkiler ayyuka çıkmıştı. Ancak sandıklar açıldığında Küçükler AK Parti’nin il genelinde aldığı oylarından fazla oy aldı. Yani kabul eden de, tepki gösteren de aynı isim, aynı partide buluştu. Çünkü biz adaya değil, partiye oy veren bir seçmen kitlesine sahibiz.

İktidar partisinde durumlar bu minvalde devam ederken, Erzurum da şansı olan bir diğer parti  MHP’de de hareketlenme başladı. Geç saatlerde MHP’nin kesin adayı olarak Fevzi Budak ismi lanse edildi.

Eğer bu isim gerçekten Fevzi Budak ise, zamanlamanın tam isabet olduğunu belirtmek gerek. Erzurum Milli Eğitim Müdürü olduğu dönemde sürekli AK Parti ile yargı önünde çarpışan, defalarca görevden alınan, sonra mahkeme kararı ile geri dönen, hatta bu çekişme sonucu cezaevine bile giren Fevzi Budak, bundan böyle AK Parti ile kozlarını sahada paylaşacak. Hatta Fevzi Budak dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’ten kazandığı tazminat paralarını seçim kampanyasında kullanacak.

Bugün itibari ile MHP bu yarışta şansını artıran parti görüntüsünü verse de, yerel politikada MHP’nin farklı bir siyasi söylem geliştirmesi artık kaçınılmaz bir gerçek.

Her açıdan kendini geliştirmiş bir isim olan Fevzi Budak için tam bir entelektüel dersek asla yanılmamış oluruz. Bugün, eğer kent eğitimde iyi bir noktada ise bunda Fevzi Hoca’nın katkısı asla göz ardı edilemez. Erzurum merkez dahil, tüm ilçelerde tanınan ve kabul gören Fevzi Budak, MHP kadrosundan seçilip Büyükşehir Belediye Başkanı olur mu bilinmez ama MHP’nin oylarını artıracağı gerçektir.

Aday adaylarını kamuoyu ile paylaşmayan Milliyetçi Hareket Partisi’nin önümüzdeki günlerde sadece Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte tüm ilçe başkan adaylarını açıklaması bekleniyor. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 28-11-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları