Sevda Güneş

Adaylar operasyona takıldı

27.12.2013 Sevda Güneş

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda Türkiye karıştı. Hükümet ile cemaat birbirine girdi, iddialar peş peşe geldi. Emniyette deprem yaşandı. Hükümet cemaate yakın isimleri tek tek devre dışı bıraktı. Devletin tüm birimleri teyakkuza geçti.

AK Parti, devlet kademelerinde olmasa bile, kendi içinde uzun süredir sessiz sedasız bir tasfiye operasyonu zaten yapıyordu. Ancak bu son dakikada yapılan ve beklenmeyen operasyon bu kez AK Parti’nin kendi içinde tekrar sayım yapmasını gerektirdi.

Sayım diyorum çünkü AK Parti genel merkezinde şu sıralar Türkiye’deki 30 büyükşehir ve diğer illerin ilçe belediye başkan adaylarını belirme çalışması devam ediyordu. Parti üst kurulu listeleri bir kez daha önüne aldı ve ‘bu bizden’, ‘bu değil’ tarzında çalışma yürütmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta açıklanması beklenen birçok ilin ilçe belediye başkan adayları bu operasyona takıldı. Bu illerin arasında Erzurum’da bulunuyor.

Erzurum’da cemaate yakın kaç isim var bilinmez ama sadece ilçe belediye başkan adayları değil, yeni yasa ile çok ama çok önem kazanan belediye meclis üyelerinin listeleri bile didik didik edildi.

Türk siyasi tarihinde ilk kez Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) aday adayları için çalışma yürüttü ve aday adayı olan isimleri tek tek soruşturdu. Tabiri caizse bu adaylara cemaat ‘değdi’, ‘değmedi’ ayıklaması yapıldı. Son operasyon ile birlikte, üst kurul üyeleri listeleri bir kez daha süzgeçten geçirdi. Elenen isimler oldu, hatta adaylık için müracaatta bulunmayan isimlere teklifler götürüldü. Teklif kısmına dahil edilen iller arasında Erzurum’da var.

İşte bu nedenle adaylar bugüne kadar açıklanmadı, çünkü çalışmalar tamamlanmadı. Dünden itibaren Erzurum’da ilçe belediye başkan adayları için yeni bir anket yapılmaya başlandı. 800’lü bir numaradan daha önce belirlenen isimler Erzurum halkına sorulmaya başlandı. Bu anketlerin hiçbir anlam taşımadığını Büyükşehir Belediye Başkan adayı belirlenirken gördük. Bu anket sadece zaman kazanmaktan başka bir anlam taşımıyor, bunu artık bilmemek saflık olur.

İlçe belediyelerinde mevcut adaylardan hangisine ‘devam’, hangisine ‘tamam’ denilir bilinmez ama AK Parti bu kez sütten ağzı yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyecek. Bu nedenle de aday gösterecek kişilerin herhangi bir cemaate mensup olmamasına dikkat edecek.

Yolsuzluk operasyonuna adı karışan, çocukları tutuklanan bakanların istifası ile eli güçlenen hükümet, yeni kabine ve yeni başkan adayları ile seçime gidecek. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 27-12-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları