Sevda Güneş

Bu bir itiraftır…

10.09.2014 Sevda Güneş

Erzurumlu Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin Bakanlar Kurulu’nda yaptığı konuşma devletin yetkili ağzından adeta itiraf hükmünde.

 

 

Önceki gün Başbakan Davutoğlu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda iş güvenliği konusu görüşülürken Bakan İdris Güllüce aynen şöyle diyor:  Türkiye genelinde devletin kurumlarının yaptığı işlerde kalite sorunu yaşıyoruz.

 

 

İdris Güllüce Bakanlar Kurulu’nda gündeme getirdiği bu açıklamanın altını ‘yeteri kadar denetim yapmıyoruz’ diyerek destekliyor.

Kitabın ortası deyimi sanırım tamda bu açıklama için geçerli. Bakan Bey’in bu ifadeleri idarecilerin görmezden geldiği gerçeğin ta kendisi bence.

 

 

Zira bu konuyu destekleyen yüzlerce örnek gösterilebilir. Karayolları mesela, her yıl aynı yol sökülür ve tekrar yapılır. Deprem esnasında özel sektöre ait binalar ayakta kalırken kamu binalarının yıkılması ya da ciddi zarar görmesi tesadüf olmasa gerek. Soma bunun en iyi kanıtıdır. Erzurum atlama kuleleri bunun en iyi kanıtıdır. Bu liste uzayıp gidebilir…

 

 

Tüm bunların altında yatan gerçek ise ‘işi ver, geri çekil’ yönetmeliğinin yatmasıdır. Denetim firmalarının yeterliliğinin ve iş disiplininin sorgulanmamasıdır.

 

 

Bu açıklamadan çıkarılacak bir diğer sonuç ise hiçbir şeyi sorgulamayan toplumumuzun duyarsızlığıdır. Zira hiç birimiz ödediğimiz vergilerin nereye nasıl harcandığını merak etmediğimiz gibi bu konudan zerre kadar da bilgimiz yok. Mesela atlama kuleleri. Bu kuleler yapılırken de Fransız kaldık, bugün de aynı konumdayız.

Aylardır viran halde bekleyen kulelerin akıbetine dair tek bir açıklama yok. Zemin etüdü var dendi, oysa gerçek öyle değildi…

 

 

Savcılık soruşturma yapıyor dendi, kulelerde yeni bir zemin etüdü yapıldığı ortaya çıktı. Koca bir yaz geçti, sonbahar geldi, kış kapıda o enkaz hala kaldırılmadı.

Kaç vatandaş bu durumu merak edip sorguladı. Hangi yerel yönetici ilgili birimlere ‘kardeşim üç ayda yeni kule inşa edilir, bu ne bitmez bir soruşturma ve rapormuş’ dedi.

 

 

Neden hala olayın tek bir sorumlusu gözaltına alınmadı? Çünkü kimse ölmedi. İyide illa ki birimi ölmesi lazımdı?

 

 

Devletin milyonlarını toprak yuttu. Vatandaşın parası pistler ile birlikte aktı gitti. Bu bir suç değil mi? Neden sorumlular bulunup adalete teslim edilmedi?

 

Hani deniyordu ya; Ortada bilgi kirliliği var, basın duyduğunu yazıyor, soruşturma olumsuz etkileniyor. Hadi aylardır herkes sustu, basın kör oldu. Niye gerçekler kamuoyu ile paylaşılmadı?

Bu nedenle Bakan Bey’in bu özeleştirisini çok ama çok önemsiyorum…  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 10-09-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları