Sevda Güneş

ÇÖZÜM SÜRECİ VE HDP

14.11.2014 Sevda Güneş

Kobani eylemleri ile bir kez daha yoğun tartışmaya açılan çözüm sürecinde yeni bir döneme giriliyor.

 

Örgüt kışkırtıcı eylem ve söylemlerine hız verirken, İmralı’ya giden HDP heyeti ‘kamu düzeni şart’ diyerek Başbakan Ahmet Davutoğlu’na zeytin dalı uzatıyor.

 

Çözüm süreci sadece hükümetin olmazsa olmazımıdır? Elbette

hayır.

 

 

Ama hem HDP hem de Öcalan için çözüm sürecinin devam etmesi olmazsa olmazları arasındadır.

Çünkü HDP tabanından en fazla oyu çözüm süreci ile almaya başladı. Kürt seçmen silahla mücadele ile 30 yılda alınamayan yolu siyaseten aldı.

 

Doğal olarak bu sürecin mimarı olarak sadece dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı değil HDP’yi gördü.

Çözüm süreci öncesi varlığı tartışılan Abdullah Öcalan bu süreç sebebi ile yeniden dünya gündemindeki yerini aldı ve tekrar varlık oluşturmaya başladı. Çözüm süreci olmasa kim Öcalan’ı konuşurdu ki. Eğer çözüm süreci olmasaydı bugün ne HDP oyunu artırıp siyasette söz sahibi olurdu nede Öcalan sözde akil pozisyonuna geri dönebilirdi.

 

 

Bu çerçeveden bakınca çözüm süreci yalnızca ülkede şiddetin durmasına değil, aynı zamanda siyasi aktörlerin de sahnede kalmasına yarayacak en önemli materyal.

 

Çözüm sürecini Türkiye açısından iki başlıkta görmek gerek. Birincisi ülkenin iç huzurunun tesisi, diğeri de terör sorununu çözmek için yola çıkan AK Parti’nin durumu.

Bugüne kadar çok büyük projelerle seçim propagandasını kazanan AK Parti’nin bu seçimlerdeki tek sonuçlandıramadığı proje, çözüm süreci oldu.

 

 

Kobani eylemleri öncesinde sesiz sedasız yürüyen proje toplum tarafından kabul görmüş, şehit cenazeleri gelmediği için çözülmüş gibi algılanıyordu. Ancak son olaylar gösterdi ki süreç bitmemiş, PKK militanları ülkeden çıkmamış.

 

 

Bugün süreçte gelinen noktada PKK bir taraf, HDP Öcalan bir taraf, hükümet ve devlet bir taraf olmuştur.

Bu sorunun çözümü nasıl olacak, örgüt hangi şartlar altında kendini lav edecek? Abdullah Öcalan bu süreç sayesinde nasıl bir konuma kavuşacak? Ülkenin doğu ve güneydoğusunda nasıl bir sistem işletilecek? Bunu da o sürecin detayları açıklandığında görmüş olacağız.

 

Tüm bu yaşananlardan anlaşılan şudur ki bu süreç öyle ya da böyle devam edecek ve taraflar bu sorunu bir neticeye bağlayacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 14-11-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları