Sevda Güneş

Daha çok paket görürüz…

04.10.2013 Sevda Güneş

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi’nin ardından tüm siyasi partiler madde madde paketi yorumladı. Pakete en sert tepki BDP’den geldi. Zira BDP ağzındaki baklayı dün Başbakan Erdoğan ile biraya gelinen resepsiyonda çıkardı.

BDP’li Hasip Kaplan, Demokratikleşme Paketi’ne ilişkin olarak,“Biz düşünüyorduk ki artık herkes evine dönecek” dedi. Buradaki herkes KCK ve PKK’lılardan başka kimse değil.

Başbakan bu çıkışa atfen,“Bardağa hep boş tarafından bakmayın” diyor. Hasip Kaplan devam ediyor, “Bardağa dolu tarafından bakıyoruz ama eksikleri de söylemek zorundayız.” BDP için bardağın dolu tarafı neresi? Seçim sisteminde kademeli yüzde oranı mı? Andımızın okunmayacak olması mı? Köylere eski Kürtçe, Ermenice vs. isimlerin geri verilmesi mi? Yoksa özel okullarda anadilde eğitim görülecek olması mı? Aslında hiçbiri!  

BDP bugüne kadar özgürlük ve demokrasi için bu maddeleri istemiyor muydu? Bu hayal kırıklığı niye. BDP’liler anadilde eğitimin tüm devlet okullarında uygulanmasını bekliyorlardı. Seçim barajı direk yüzde 10’un altına düşsün istiyorlardı. Güneydoğu’ya özerlik ve her şeyden önce genel bir af bekliyorlardı. Ama bu paket onlar açısından baştan savma bir paket oldu.

Her ne kadar okullarda andımız okunsa da, onlar zaten iştirak etmiyorlardı. Köylerin yeni isimleri onlar için hiç bir şey ifade etmiyordu. Çünkü köylü yeni isimleri zaten telaffuz etme zorluğu çekiyor, eski ismi ile anıyordu. Özel okullarda Kürtçe eğitim konusu ise onları tatmin etmedi, zira kimse sırf Kürtçe eğitim görecek diye çocuğunu özel okula göndermezdi. Çünkü Kürt halkının böyle bir isteği yok. BDP seçime giderken paketten istediğini alamadı. Seçmenine,‘Bakın şunu başardık, artık PKK’da Meclise girecek’ diyemeyeceği için pakete tepkili.

Hasip Kaplan Başbakan’a o kadar kameraların önünde diyor ki;‘Birkaç madde var. Onları görüşmeliyiz.’ Nedir peki o maddeler? Şüphe yok ki evvel emirde cezaevinde ve dağda bulunan teröristlerin genelini kapsayacak bir af isteği. Genel seçimlerden önce dağ kadrosundan birkaç kişiyi meclise sokma operasyonu. Bu istek zemin bulur mu, bir pakette bu işler için açıklanır mı bilemem ama Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘bu paketler ne ilk nede son olacak’ sözünden şunu anlıyoruz. Daha çok paket hazırlanacak ve kamuoyuna açıklanacak.

Demokratikleşme Paketi’nde birçok madde tartışıldı. Şüphe yok ki AK Parti en çok devlet dairelerinde türbanın serbest bırakılmasının alkış alacağını düşünüyordu ama olmadı. Hiçbir siyasi parti bu topa girmedi. Zira uzun süreden beri türban tartışması yaşanmadığı için siyasiler türban sorununu gündemlerine almadılar.

Peki, bu kadar tartışılan pakete vatandaşın bakışı nasıl dersiniz. Özellikle Doğu Bölgesi ve Erzurum için konuşacak olursak; “Şeker gibi paket, türban sorunu çözüldü. Zira bizim en büyük sorumunuz başörtüsüydü, o da elhamdülillah çözüldü, gerisi de teferruat” diye bakılıyor.

Yine Türkiye’nin gündemi başka, Anadolu’nun gündemi başka. Bir değil yüz tane daha paket açıklansa biz yine aynı nakaratları söyleriz. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 04-10-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları