Sevda Güneş

Liderler geliyor

21.05.2015 Sevda Güneş

Seçim yarışında artık son virajlara giriliyor. Aylardır adaylar çalmadık kapı, gidilmedik köy, sıkmadık el bırakmadılar.

Sadece siyasiler yoruldu diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira iki yılda üç ayrı seçim geçiren seçmende siyasetçiler kadar yorgun.

 

Bu seçimlerde Erzurum’da 17 parti yarışa giriyor. İkisi bağımsız 102 milletvekili adayı meydanlarda nabız yoklayarak Meclis’e gitmenin yollarını arıyor. Ancak iddiası olan üç parti bulunuyor. AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Halkların Demokratik Partisi.

2014 yerel seçimlerine kadar kapalı kapılar ardında siyaset yapan, Kürt seçmenin fazla olduğu bölgelerden başka bir yere gitmeyen HDP, artık Erzurum’da da meydanlara indi.

Parti dün sabah Erzurum adayları ile basının karşısına çıktı, projelerini paylaştı. Toplantı sonunda 4 Haziran’da Parti Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın İstasyon Meydanı’nda halka sesleneceğini açıkladılar. Sonunda “eğer bir pürüz çıkmazsa” diye de eklediler. HDP’ye göre barajın aşılması durumunda Erzurum’dan iki vekil çıkarma ihtimalleri garantiymiş.

 

Aynı saatlerde Saadet ve Büyük Birlik Partisi’nin oluşturduğu Milli İttifak’ta basınla bir araya geldi. Vekil sayısı vermediler ama onlarda bu kez Erzurumluların kendilerine oy vereceği iddiasında bulundu.

 

AK Parti rutin ziyaretlerine devam ederken seçmenin 2002 yılında olduğu gibi tek yetkinin kendilerine verileceğine eminler.

MHP ise son dört seçim baz alındığında en iddialı oldukları dönemi yaşıyor. Tulum çıkarmak 6-0 yapmak MHP’nin hakkı diyorlar. Fakat “en az üç vekil bizim” görüşünü benimsiyorlar.

Meydanlarda olmasına rağmen tek skor tahmininde bulunmayan parti ise Cumhuriyet Halk Partisi, en azından gerçeği görüyorlar. “Bu seçim olmasa bile bir daha ki seçim” diyorlar ama yine de kentte var olmaya çalışıyorlar.

 

Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı olduktan sonra Erzurum’u listesine aldı, her seçimde mutlaka bir miting programı yaptı. CHP lideri bugün İstasyon Meydanı’ndan bir kez daha Erzurumlulara seslenecek ve adayı Gonca Aktaş için oy isteyecek.

 

Kılıçdaroğlu’nun ardından Milli İttifak meydanlara inecek.

Her yıl ardı ardına miting programları çakışan MHP lideri Devlet Bahçeli 30 Mayıs’ta,   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 1 Haziran’da İstasyon Meydanı’nda olacak.

 

Bu seçimde tek fark Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı unvanıyla toplu açılış programına katılacak olması. Ancak bu program en çok AK Parti’ye yarayacak.

 

Seçmen ise herkesi tek tek dinleyecek, ekranlardan gördüğü

liderlere bir de yakından bakacak. Sonra ne mi olacak? Sandık gelecek takke düşüp, kel görünecek.

 

Kazanan sevinecek, kaybeden “her şeye rağmen iyi yarıştık” diyecek. Vatandaş verdiği oyların yatırıma dönüşmesi için bir sonraki seçimi bekleyecek.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 21-05-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları