Sevda Güneş

Taş değil onlar

29.05.2014 Sevda Güneş

Soma’da yaşanan maden kazası ve hayatını kaybeden 301 işçinin hazin sonunun ardından gündemimize girdi taşeron işçilerinin acıklı yaşam hikâyeleri. Hükümet şimdi Türkiye’de taşeron işçiliğe son vermek için çalışma başlattı. Bir anda tüm işçiler ‘yaşasın artık kadrolu bir işimiz olacak’ dedi ama bakanlığın açıklaması ile bu sevinç kısa sürdü.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yeni bir yasa çıkacak ama bundan şöyle bir sonuç çıkmasın; Türkiye’deki tüm taşeron işçileri iş sahibi yapmayacağız” dedi. Dün ölümle burun buruna gelen işçileri bu kez açlık ve işsizlik korkusu sardı.

Sadece kömür madenlerinde mi taşeron işçi çalıştırılıyor? Hayır, birçok sektörde durum bu, enerji, inşaat hatta sağlık sektöründe bile taşeron işçilerimiz var.

Erzurum’un yanı başında bir köyde insanlar iş kazası yüzünden ya ölüyor ya da sakat kalıyor, bunların hemen hepsi elektrik firmalarında taşeron işçi olarak çalışıyorlar.

Uzundere’ye bağlı Ulubağ köyünde yaşamlar elektrik direklerinde kararıyor. Ama onların sesini ne kimse duyuyor nede ailelerine maaş bağlanıyor. Ölen öldüğü ile kalanlarda sakat arabalarında nefes almaya çalışıyor.

Yaşanan onca acıya rağmen bu köyde hala yüksek gerilim hattında çalışmaya gidenler var.  Çünkü başka çareleri yok, bölgede işsizlik hat safhada onların da zaten ellerinden başka bir iş gelmiyor.

Yeni yasada bu hayatlar nasıl garanti altına alınacak bilemiyoruz ama bildiğimiz gerçek şu insanlar aç kalmaktansa her zaman ölümü göze alıp o madenlere girmeye ve yüksek gerilim direklerine tırmanmaya devam edecek. Dün adı mevsimlik işçi olan sistem bugün taşeron sistemi olarak anılıyor. Yarın yeni bir isim daha eklenecek, bu döngü öyle ya da böyle devam edecek.

Bölgesel kalkınma sağlanmadan, işsizlik son bulmadan bu sistemin değişeceğine inanmak kendimizi kandırmaktan başka bir şey olmayacak.

AK Parti revizyona gidiyor.

Seçimlerin ardından AK Parti Genel Merkezi’nin özelikle başarısız illerdeki teşkilatlarda revizyona gideceği iddia ediliyordu. Ancak bu revizyonun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından gerçekleşmesi bekleniyordu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında biraya gelen AK Parti kurmayları, başarısız iller başta olmak üzere paralel yapı ile direk olmasa bile bir şekilde teması olan illeri budama kararı aldı. AK Parti il teşkilatlarını görevden almak yerine istifa etmelerini istedi. Doğu’da Kars, Iğdır ve Ardahan il teşkilatları istifa ederken bu istifaların başka illerde de devam etmesi bekleniyor. Haziran ayı başlarında istifa eden il teşkilatlarının yerine yeni ekiplerin atanmasının yapılacağı biliniyor.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 29-05-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları