Sevda Güneş

Bizim Akiller…

31.05.2013 Sevda Güneş

Çözüm sürecinin önemli ayağını oluşturan Akil İnsanlar Heyeti iki aydır adım adım Türkiye’yi geziyorlar. Gruplar halinde gittikleri ilde çözüm sürecini anlatıp etkileri, tepkileri, istekleri not edip Başbakan Erdoğan’a ileten Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu bugün Erzurum’da olacak.

Gittikleri illerde neredeyse davul zurna çaldırıp duyuru yapan, halkın arasına karışan, hatta ünlü simaların tarlalarda üzüm bağlarında dolaştığı akiller Erzurum’a tabiri caizse ‘çok gizli’ geliyorlar.

29 Mayıs’ta şehre gelmeleri beklenen akillerin programı tam üç kez değişime uğradı. Erzurum’daki temasları sırasında güvenlik en üst seviyeye çıkarılıyor. Dün şehrin yetkili kurumlarının katılımı ile ‘güvenlik zirvesi’ yapıldı. Belli ki istihbarat birimleri akillerin Erzurum’da başına bir iş geleceğinden endişeli ve bu konuda ciddi duyumları var.

Bu işin istihbaratı nedir, ne kadar doğrudur bilemeyiz ama bildiğimiz bir gerçek var ki o da şimdiye kadar Erzurum’da kimsenin suikaste uğramadığıdır. Akillere olan tepki Türkiye’de ne kadar ise Erzurum’da bir tık ilerisindedir.

Toplumun büyük bir kısmının tepkisini alan akillere şuana kadar yapılmayan güvenlik uygulaması bu şehirde yapılıyor. Tüm toplantıları gizli tutuluyor. O kadar şeffaf bir politika yürütüyor ki, malum heyetin temaslarını basın bile takip edemiyor.

Daha önceden isimleri belirlenen kişilerle öncelikli olarak bir toplantı yapılacağını biliyoruz. Ama bu kişilerin kim olduğu adeta sır gibi saklanıyor. Vatandaşla akillerin teması hangi noktada olacak o bilgi bile sır niteliği taşıyor.

Hayır, merak ediyorum bu kadar Erzurum halkından korkan akillere kime ne anlatacak?

Daha halkın önüne çıkmayı beceremeyen bu grubun sözüne kim itibar edecek.

Ya da önceden bu işe taraf olan isimlerle bir araya gelince Erzurum’un profili çıkarılmış halka durumu anlatmış mı olacaklar?

Erzurum’un genel bakışını nasıl yakalayacaklar ve nasıl bir rapor hazırlayacaklar?

Eğer kolluk kuvvetlerinde, istihbarat birimlerinde Erzurum’da ciddi bir saldırı bilgisi var ise bunun yolu akillerin programının gizli tutulması ve halkın heyetle irtibatının kesilmesi midir?

Olaya neresinden bakarsanız bakın, bir abartı olduğu aşikardır. Alınan tedbirler hiç de sıradan değildir. Eğer ciddi bir saldırı ihtimali varsa akillerin ila da gelip kapalı kapılar ardında toplantı yapması şart mıdır?

Hayır, sadece halk tepki gösterir, üç beş milliyetçi gencin tepkisinden çekiniliyorsa, koca bir şehri saldırgan gibi gösterme çabası nedendir?

Erzurum halkı misafirperver bir halktır. Kaldı ki şehrin bu heyeti çok da dikkate aldığını hiç sanmıyorum. Başbakanın gelişi bile bu kadar abartılmamıştır. Halkın tepkisinden bu kadar korkan bu heyete bel bağlamakta ne kadar doğrudur buda tartışılır. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 31-05-2013
  
  • Ayşe Öz 31.05.2013 01:05:12

    Sevda hanım ağzınıza sağlık....Bunlar bence barış sürecini baltalayan adamlar. O heyette bir kadın var, o kadın PKK'lıymış...Bunlar bu ülkeyi önce sömürdüler şimdide görev adamı oldular...Canım Türkiyem ne hallere düştün...

Yazarın Diğer Yazıları