Sevda Güneş

Heyecana hasret şehir

06.05.2014 Sevda Güneş

Bir şeyler oldu hafta sonu bu kentte, güzel anlardı. Uzun yıllardan sonra ilk kez şehir tek yürek oldu. On binler şehir stadyumunu doldurdu. En son bu sevinci, heyecanı Erzurumspor’un birinci ligde mücadele ettiği dönemlerde yaşamıştık. Büyükşehir Belediyesporun Play-Off vizesini aldığı maç, aslında bir kentin yeniden dirilişi, kendine sahip çıkma provasıydı.

Futbolun sadece yeşil sahada insanların meşin yuvarlağın peşine koştuğu bir oyun olmadığını bir kez daha gördük. Aksine kentin sosyal yaşamının canlanmasıydı. Milliyetçilik denen o olgunun tek vücutta yer almasıydı. Hep bir ağızdan aynı dileklerin hayat bulmasıydı. Güzel oldu çok güzel.

İki sezondur ekip olarak çok emek verdi, çok mücadele ettiler. Risk aldılar, ellerini taşın altına koydular. Kaybedilen her puanda ağır eleştirilere maruz kaldılar. Ama her şeye rağmen yılmadılar, futbolcusu, teknik heyeti ve yönetimi ile mücadele ettiler. Şimdi o başarı yolunda son viraja girildi. 13 Mayıs tarihinde Kahramanmaraş’ta Play-Off’un ilk maçında Hacettepespor ile mücadele edeceğiz. Aynı gün Batman Petrolspor Elibol Sandıklıspor ile karşılaşacak. Bu maçların galipleri 16 Mayıs tarihinde 2. Lig için karşı karşıya gelecek.

Sonuç ne olursa olsun bu kent tıpkı Kazım Karabekir Stadyumu’nda takımına nasıl sahip çıkıp, destek veridiyse o günde Kahramanmaraş’ta aynı desteği verecek. Erzurum Maraş’a akacak.

Tabi bu işte şehrin yöneticilerine çok iş düşüyor. Başta Büyükşehir olmak üzere tüm belediyeler taraftarı Kahramanmaraş’a götürmek için ulaşım araçları sağlamalı ve şehirde bu havanın kaybolmaması için çalışmalar yapmalıdır. İster kazanalım ister kaybedelim biz kent olarak elimizden gelenin fazlasını yapalım, takımımızı bu yolda yalnız bırakmayalım.

***

Her yıl sessiz sedasız yapılan geleneksel Dadaş Film Festivali’ne ilk defa rekor katılım oldu. Renkli görüntülere sahne olan kortej, batıdaki festivalleri aratmadı. Bu hafta Erzurum açısından halkın artık değişmek, dönüşmek istediğinin en net kanıtı oldu.

Tek sosyal yaşantısı kışın AVM, yazın piknik ve Cumhuriyet Caddesi’nde yürüyüş olan Erzurum’da Cadde Cafe, Mangalcı ve yeni hizmete giren Palerıum Alışveriş Merkezi sosyal hayatımıza adeta yeni nefes aldırdı.

Tüm bunlardan çıkan sonuç şudur; Önümüz yaz, belediye başkanları halkın katılım göstereceği festivaller, konserler ve fuarlar organize etmeli. Ramazan eğlenceleri sadece bir belediyenin omuzlarına yıkılmamalı. Birbirinden farklı alternatifli eğlenceler tertip edilmeli.

Hatta bu yıl sıcak bir mevsime denk geldiği için ‘Ramazan Turizmi’ adı altıda organizasyon hazırlıklarına şimdiden başlanmalı. Öğrenci gidince siftahsız günler geçiren esnaf bu yolla yazı da dolu dolu geçirmeli. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 06-05-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları