Sevda Güneş

Siyasete operasyon mu?

19.04.2018 Sevda Güneş

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2019 tarihinden önce yapılma ihtimali siyasi kulislerde uzunca süreden beri dillendiriliyordu. Ancak bu söylemlere en fazla karşı çıkan AK Parti kanadıydı.

 

Oysa siyaset uzmanları erken seçim beklentisinin her an masada olduğu ve iktidarın Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yerel seçimlerden önce yapma stratejisinin hep var olduğu görüşündeydi.

 

En son yapılan genel seçimlerden buyana Cumhurbaşkanlığı Sitemi ve Anayasa değişikliği konularında MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin siyasete yön veren açıklamaları etken oldu. Bahçeli’nin dün ki grup toplantısında ani bir çıkış yaparak seçimlerin 26 Ağustos 2018 tarihinde yapılması teklifi gündeme bomba gibi düştü.

 

“Hükümet ile bu mesele daha önce konuşuldu, görüşüldü. Devlet Bahçeli kendi başına böyle bir çıkış yapmaz” diyenlerin görüşünü bir anlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısındaki konuşması çürüttü. Zira Cumhurbaşkanı Anayasanın 2019 yılında yürürlüğe gireceğini söyleyerek seçimin 2019 da yapılacağını işaret etti.

 

Ancak bugün Bahçeli ile özel görüşecek olan Cumhurbaşkanı’nın bu konuda ne düşündüğü netlik kazanmış olacak.

 

Olası bir erken seçime vatandaşın bakışı

 

Şu günlerde ekonomik sıkıntılarla baş etmeye çalışan seçmen için seçim tarihinden ziyade sorunların nasıl aşılacağı önemli. Doların yükselişinin önüne geçilmesi, faiz oranının aşağı çekilmesi, piyasaların ateşinin düşürülmesi daha elzem…

 

Ancak olası bir erken seçim beklentisi piyasaları olumlu bir beklenti içine sokabilir. Şimdi gözler bugün bir araya gelecek olan Cumhurbaşkanı ve MHP Liderine çevrildi.

 

FETÖ için son uyarı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında FETÖ’ye yönelik yaptığı konuşma, aslında en az Bahçeli’nin erken seçim çağrısı kadar önemliydi.

 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ‘FETÖ’nün siyasi ayağına hiç operasyon yapılmadı’ eleştirileri, Cumhurbaşkanı’nın sözleriyle bir kez daha alevlendi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında, “Adil Öksüz haininin nasıl serbest bırakıldığını, bu işte kimlerin parmağı olduğunu unutmuş değiliz. Buradan FETÖ’cülerin oyunlarına göz yumanları bir kez daha ikaz ediyorum. Teröristle birlikte hareket edenlerin bizim nazarımızda onlardan bir farkı yoktur. Yüreğinde zerre kadar Allah korkusu, adalet duygusu, ülke ve millet sevgisi olan hiç kimsenin böyle bir yola tevessül etmeyeceğine inanıyorum. Buna rağmen yanlışa düşenler olursa, hiç kusura bakmasınlar. Vakti saati geldiğinde mahkemelerin önünde hesap verirken bulurlar, bulacaklar” dedi.

 

Siyasette temizlik beklentisi  

 

Son dönemde AK Partili bir çok ismin yönettikleri kurumları kastederek, “FETÖ bitti, hepsini temizledik” açıklamaları toplumu kızdırmıştı. Hatta “ Biz kendi içimizde tüm FETÖ’cüleri temizledik” diyen AK Parti sözcüsü Mahir Ünal’ın son açıklaması bu kızgınlığı perçinledi.

 

İşte Cumhurbaşkanı’nın bu açıklaması, “Siyasete FETÖ operasyonu geliyor” beklentisi oluşturdu.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 19-04-2018
  
Yazarın Diğer Yazıları