Sevda Güneş

Sürpriz yok, kararlılık var

02.11.2015 Sevda Güneş

Seçim sonuçları Türkiye ve Erzurum açısından sürpriz midir?

Ne Türkiye açısından nede Erzurum açısından sürpriz değildir. Daha önce HDP’ye oy veren Kürt seçmende ciddi bir kırılma yaşandığını defalarca bu köşeme taşımıştım.

Silah zoruyla alınan oyların yanında 4 Haziran’da Erzurum mitinginde çıkan olaylar, Kürt seçmenin tepki oylarını HDP’ye vermesine neden oldu. 7 Haziran’da ortaya çıkan sonucun bir nedeni de çözüm sürecinde meydanın PKK’ya kalması ve seçmenin HDP’yi güçlü taraf görmesiydi.

Şehir merkezlerinde yaşanan terör olaylarının ardından devletin güçlü bir şekilde yumruğunu masaya vurması ve vatandaşın güvenliğinin sağlanması, seçmenin tekrar iktidar partisine yönelmesini sağladı.

HDP’de bunlar olurken MHP’de ne oldu?

MHP’de olan nettir. Devlet Bahçeli’nin daha seçimin resmi sonuçları açıklanmadan yeni bir seçimi işaret etmesi… Koalisyon için dört şartı öne sürmesi… Oyun kuramayan bir muhalefet lideri olması…  Bahçeli’nin siyasi tavrı nedeniyle 7 Haziran’da verilen oylar geri çekildi. MHP’nin kemikleşmiş seçmeni bile tepki için oyunu AK Parti’ye verdi.

Ülkedeki ekonomik sıkıntılar, terör sorunu ve tüm bunların karşında güçlü bir alternatifin olmaması AK Parti’ye 13 yılın ardından yeniden iktidar olma şansını getirdi.

AK Parti’nin 2011 yılında aldığı oyu geri almasının önemli nedenlerinden biri de yerel dinamiklerdir.

En önemli nedeni, milletvekili listesinin tekrar revizyona uğraması ve adayların bu işi artık ölüm kalım meselesi olarak görmesi.

Listenin birinci sırasında yer alan Eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın güney ilçelerinde kaybedilen oyların tekrar geri alınmasında etkisi fazla oldu.

Listenin 3. sırasından seçime ikinci kez giren Zehra Taşkesenlioğlu, bir önceki seçimlerde veto yediği ilçelere, köylere, mezralara yağmur çamur demeden adeta kamp kurdu. Hatta ciğerleri hastalandı, gece hastanede tedavi görüp sabahın ilk ışıklarında bu bölgelere giderek ölümüne çalıştı.

Listenin dördüncü sırasında yer alan İbrahim Aydemir’de bu bölgelerden hiç ayrılmadı. Taşkesenlioğlu ve Aydemir seçim günü güney ilçelerine giderek halka, “Yanınızdayız korkmayın” mesajını verdi. Ortaya çıkan sonuç ise elbette başarı oldu.

MHP’de durmadı, çalıştı. Milletvekili Kamil Aydın ve liste 2’de yer alan Ertürk Çimen, güney ilçeleri hariç gidilmedik yer, çalmadık kapı, sıkmadık el bırakmadılar. Ancak Genel Başkanlarının siyasi tavrı nedeniyle tırpan yediler. MHP bugün hala Mecliste ise sebebi kesinlikle seçmenin, HDP’nin var olduğu bir Mecliste MHP’nin de olması gerektiğini düşünmesidir.

Türkiye açısından seçmenin ne dediğine bakarsak; Koalisyon kötüdür, tek başına iktidarda hayır vardır. İstikrarda karar kıldık. Yeniden bir seçim istemiyoruz. Terörle mücadeleye devam, çözüm sürecine hayır… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 02-11-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları