Sevda Güneş

Sürprizdi gerçek oldu

27.11.2013 Sevda Güneş

Dün saatler 13.30’u gösterdiğinde tüm ülke ekran başına geçti. Erzurumlular da gözlerini Başbakan’ın grup toplantısında yaptığı açıklamadan bir an olsun ayırmadı. Herkeste aynı beklenti vardı. Acaba bizim belediye başkan adayı da açıklanır mı beklentisi.

 

Oysa Erzurum’un adayının açıklanmayacağını hemen hemen herkes biliyordu ve tam da beklendiği gibi oldu. Başbakan daha önce belirlenen 5’i Büyükşehir 10 belediye başkan adayının isimi açıkladı.

 

Haber kanallarının canlı verdiği grup toplantısında illerin daha önce hazırlanan tanıtım filmleri dönerken, NTV iki gazeteciyi canlı yayın konuğu olarak aldı ve durumu yorumlamalarını istedi.

 

İşte bu dakikalarda Radikal Gazetesi yazarı Ömer Şahin, Jülide Ateş’in sorularını yanıtlarken, Cuma günü Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayının yine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından genişletilmiş il divan toplantısında açıklayacağını ve bu ismin Mehmet Sekmen olacağını söyledi. Bir anda herkes birbirine döndü ve aynı soruyu yöneltti. Kim bu Mehmet Sekmen?

 

Henüz aday adaylığı bulunmayan Mehmet Sekmen, Erzurum’un İspir ilçesi doğumlu ve çocuklukta dahil olmak üzere İstanbul’da yetişmiş, İstanbul Milletvekilliği ve Kartal Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuş.

 

Acaba mı derken gece geç saatlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onaylandığı bildirildi ve başta Milletvekilleri olmak üzere AK Parti İl Teşkilatına yeni adayınız diye sunuldu.

 

Eğer o güne kadar bir değişiklik olmaz ise Erzurum’un Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Sekmen olacak. Bu tablo bir kez daha gösterdi ki ne yapılan temayülün nede anketlerin bir anlamı yok. Açıkçası ‘sizi siz yönetemiyorsunuz, sizin adınıza biz karar verdik’ dendi.

 

Kararı duyduktan sonra vekiller ve teşkilat ne yaptı diye sorarsanız orada değildim; bilmiyorum. Bu saate kadar istifa haberi gelmediğine göre onlar açısından bir sıkıntı yok demektir.

 

Belki özünde Mehmet Sekmen başarılı bir isimdir. Ona sözümüz yok da, koca bir kentin hala yok sayılması da son derece düşündürücüdür.

 

Bugüne kadar birlik olamadığı için kaybeden Erzurum, bir seçim arifesinde yine önüne emrivaki ile sunulan adaya mahkûm mu olmuştur?

 

Sürpriz yapmaya alışkın olan AK Parti, Cuma günü yurt dışında yaşayan bir Erzurumluyu da açıklarsa hiç şaşırmam. Bize düşen hayırlısı olsun demek, seçmene düşen ise bu saatten sonra kime oy vereceğini düşünmek olacaktır. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 27-11-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları