Sevda Güneş

Yine mi Aşkale Çimento?

25.06.2014 Sevda Güneş

Belki içinizden birileri yinemi Aşkale Çimento diyebilir.Evet yine Aşkale Çimento. Zira günden güne büyüyen Erzurum’un öz sermayesi olan bu firmanın başarısı bu kenttin başarısıdır.

Şehirde kolektifleşme ruhunu dirilterek çıktığı yolda her türlü engele rağmen yürümeye devam etti. 2004 yılında Türk ekonomisinin devler ligine 478’nci sırada giren Aşkale Çimento,10 yılda 315 basamak yükseldi. Şirket çimento sektöründe 5’nci sırada yer aldı.

Elbette bu kuruluşu bugüne taşıyan, doğru yöneten, her yıl ağını ve fabrika sayısını artıran, yanı sıra hazır beton işletmelerini bünyesine katan Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik’in emeği çok büyük. Ancak bu oluşuma inanan, elindeki birikimini hiç çekinmeden yatıran hissedarların hakkını da vermek lazım.Onları da tebrik etmek lazım.

Erzurum’da elbette tek ortaklı kuruluş bir tek Aşkale Çimento değil. Aynı zamanda kollektif çalışma ruhu olan ve bu ruhla hala yoluna devam eden birkaç tane daha firma sayabiliriz. Ancak holding anlamında tek firma maalesef Aşkale Çimento olmuştur.

Çimento sektöründe başarısı ve iş hacmi ile 5. sıraya oturan Aşkale Çimentonun bu haberini görünce Lütfü Yücelik’in aynı zamanda başkanı olduğu ETSO Çalıştayında yaptığı konuşmaların satır başları geldi aklıma. Ne diyordu Yücelik, “Birileri ellerinden gelse bizi de yok edecekler. Erzurumlu artık kendine sahip çıksın” 

Esasında bu sözlerin altı kalın çizgilerle çizilmeli. Bu sözler belli ki hamaset olsun diye, hele hele kızgınlıkla rast gele söylenmiş sözler değil.Son derece ciddiye alınması gereken bir açıklamadır. Geçmişte her ne kadar kamuoyuna yansımasa da hem firma hem de Yücelik’e ciddi operasyonlar yapılmak istendi. Fakat bu işletmenin temelinde inanç ve ihlâs olduğu için burayı ele geçirmek isteyenlerin hevesleri kursaklarında kaldı. Bundan sonra da bu hep böyle olacaktır.

Biz bu konuları yazmaktan sizde okumaktan bıkmış olabilirsiniz. Bu şehrin kalkınması ancak kendi öz sermayesi ile olacaktır. Çünkü bu firmalar dışarıdan gelenler gibi işi burada yapıp vergisini başka illere yatırmıyor.

Elbette bu sözümüzden dışarıdan yatırımcı gelmesin diye bir şeyde anlaşılmamalıdır. Elbette gelmelidir. Hatta yabancı yatırımcı gelmesi için siyasi irade ciddi teşvikler sağlamalıdır.

Tüm bunları yapmadan önce yerel yatırımcının önünü açmak lazım, şehrin kendi sermayesini oluşturmasına izin vermek hatta kendi yatırımcımızı bu kentte tutmanın yollarını bulmamız lazım. Eğer bunları yapabilirsek Aşkale Çimento tek bir alanda yatırım yapmak yerine şehrin kalkınmasında lokomotif firma görevini üstlenip, çeşitli alanlarda yatırımlar gerçekleştirebilir. Hala kendi çapında ciddi işler yapan diğer ortaklı firmalarda büyüme şansını yakalayabilir.

Ancak bir memurun bile ‘imkanım olsa bu şehirden giderim’ dediği bir şehirde öncelikle bu algıyı yok etmek gerek.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 25-06-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları